ПЕРЕДМОВА


ального права, його систему як галузі права й як навчальної дис­ципліни, виходячи з тих позицій, що розгляд і вирішення конкрет­них адміністративних справ здійснюється в певній послідовності шляхом вчинення процесуальних дій за відповідно визначеними процедурою і правилами, врегульованими процесуальними норма­ми публічного характеру, які складають адміністративні проваджен­ня та адміністративний процес у цілому. Водночас автор не визнає, що змістом адміністративного процесу є будь-яка виконавчо-розпо­рядча діяльність. Адміністративний процес пов'язаний з управлінсь­кою діяльністю, але лише в тій її часині, що стосується забезпечен­ня і захисту прав, свобод та інтересів фізичних чи юридичних осіб, розгляду і вирішення конкретних індивідуальних адміністративних справ, а не заради широкого публічного інтересу, адміністративного розсуду (дискреційної влади) невизначеного кола осіб, заради су­спільного блага тощо, які притаманні адміністративному праву.

Виходячи з цих посилань, на думку автора, норми, які регулю­ють адміністративні провадження у сфері управління, за звернен­ням громадян, про застосування заходів адміністративного приму­су, про притягнення до адміністративної відповідальності та про­вадження у сфері адміністративного судочинства, складають певну систему проваджень (правових інститутів) і в своїй сукупності утворюють окрему галузь права в правовій системі за принципами і умовами її галузевого поділу.

При підготовці посібника широко використовувалися досліджен­ня вітчизняних і зарубіжних вчених В. Б. Авер'янова, С. С. Алексе­ева, А. І. Берлача, Ю. П. Битяка, І. Л. Бородина, А. С Васильєва, І. П. Голосніченка, Е. В. Додіна, А. П. Клюшниченка, І. Б. Коліушка,

A. М. Колодія, В. К. Колпакова, Р. А. Калюжного, А. Т. Комзюка,
О. В. Кузьменко, Р. О. Куйбіди, О. П. Орлюк, О. М. Пасенюка,
Н. Г. Саліщевої, В. Д. Сорокіна, Ю. М. Старілова, В. С. Стефанюка,

B. П. Тимощука, О. І. Харитонової, В. К. Шкарупи та ін., роботи
яких створили базу для нового погляду на правову природу ад­
міністративного процесу, узагальнення і систематизацію процесуаль­
них інститутів, визначення змістовних характеристик адміністратив­
ного процесуального права та його системи, допомогли зберегти пра­
вову ідею законодавця, яка завжди пов'язана з чималими
труднощами.

Автор висловлює вдячність колективу кафедри конституційно­го, адміністративного та фінансового права Університету «Украї­на» та усім колегам, які своїми порадами, відгуками та зауважен­нями сприяли підготовці цієї книжки, а також видавництву «Юрін-ком Інтер» в її виданні.