ПРОВАДЖЕННЯ У СФЕРІ УПРАВЛІННЯ


 


фінансового моніторингу, державним казначейством, держав­ною інспекцією з контролю за цінами, державною комісією з цінних паперів, службою експортного контролю, іншими цен­тральними органами виконавчої влади та їх регіональними службами;

2) провадження з контролю у сфері фінансових (фіскальних)
відносин, тобто забезпечення надходження податків та зборів до
бюджетів усіх рівнів та внесків до державних цільових фондів,
що здійснюється органами державної податкової служби, де­
ржавної митної служби Міністерства фінансів України, Пенсій­
ного фонду України, фондів соціального страхування та ін.;

3) провадження з контролю у сфері безпеки життєдіяль­ності, що здійснюється державними пожежно-рятувальними службами, санітарно-епідемічними службами, службами захис­ту прав споживачів, з нагляду за охороною праці тощо з метою створення безпечних умов проживання та праці, забезпечення дотримання санітарно-епідемічних та санітарних норм, затвер­дження та встановлення державних стандартів, їх дотримання при наданні послуг та забезпечення прав споживачів;

4) провадження із забезпечення, установленого судом, ад­міністративного нагляду за особами, звільненими з місць по­збавлення волі відповідно до Закону України «Про адміністра­тивний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 1 грудня 1994 р.1.

Отже, контрольно-наглядові провадження «пронизують» усі сфери життя суспільства, що, можливо, у ринкових відносинах не зовсім схвально сприймається, оскільки в усьому світі бізнес поважають і оберігають на державному рівні, проте у всіх ви­падках ця сфера діяльності органів владних повноважень, як й провадження із застосування заходів примусу, має бути чітко, якомога повно виписана в законодавстві й, бажано, на законо­давчому рівні, а не на рівні підзаконних нормативних актів.

Провадження із застосування заходів адміністративного при­мусу, крім накладення адміністративних стягнень, здійснюється у разі необхідності попередження або припинення протиправних дій, забезпечення громадської безпеки, коли настання виняткових умов потребує застосування примусових мір, і у випадках відсутності правопорушення чи протиправних дій. Застосування заходів ад-

1 Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць по­збавлення волі: Закон України від 1 грудня 1994 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1994. — № 52. — Ст. 455.


міністративного примусу, як відомо, набагато ширше, ніж тіль­ки накладення адміністративних стягнень.

Важливою функцією заходів адміністративного примусу є їх правоохоронний характер, спрямований на локалізацію, ней­тралізацію і недопущення правопорушень, на захист сформова­них державою правовідносин. Особливості адміністративного примусу:

1) заходи адміністративного примусу встановлюються, змі­
нюються, скасовуються виключно законами;

2) застосування заходів адміністративного примусу не
пов'язане з відношеннями службової підпорядкованості. Вони
застосовуються значною кількістю контрольно-наглядових ор­
ганів, їх посадових осіб;

3) заходи адміністративного примусу можуть застосовува­тися не лише до правопорушників, а й до законослухняних громадян у випадках введення надзвичайного стану1, необхід­ності подолання епідемії, епізоотії, а також забезпечення без­пеки життєдіяльності суспільства;

4) заходи адміністративного примусу можуть бути застосо­вані як до конкретних осіб, так і до певної групи громадян чи до юридичних осіб;

5) провадження по застосуванню заходів примусу може встановлюватися, змінюватися та скасовуватися як законами, так й актами управління, виданими з метою конкретизації за­конів та методичного забезпечення їх виконання.

Отже, провадження із застосування заходів адміністратив­ного примусу можна визначити як урегульовану нормами процесу­ального права діяльність органів владних повноважень щодо за­стосування заходів фізичного, психічного, організаційно-правового та майнового характеру, які спрямовані на припинення правопо­рушень, ліквідацію негативних наслідків та охорону прав та інте­ресів фізичних чи юридичних осіб.

Вивчення нормативної бази та аналіз адміністративної практики дає можливість виділити кілька видів проваджень по застосуванню заходів адміністративного примусу: 1) прова­дження по застосуванню заходів адміністративного попере­дження; 2) провадження по застосуванню заходів адміністра­тивного припинення; 3) провадження по застосуванню адмі­ністративно-господарських санкцій.

1 Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16 берез­ня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2000. — № 23. — Ст. 176.


___________________________________________ ГЛАВА 9___________________________________________

Провадження із застосування заходів адміністративного по­передження це застосування уповноваженими на те компе­тентними органами комплексу заходів, спрямованих на попе­редження правопорушення або недопущення ухилення від ви­конання обов'язків, визначених нормами права. Законодавець строго регламентує не тільки підстави, а й порядок застосуван­ня адміністративно-попереджувальних заходів, відповідальність і компетенцію посадових осіб. Кожний захід застосовується ор­ганом владних повноважень не за розсудом, а тільки у випад­ках, прямо передбачених законом. До заходів адміністративно­го попередження належать провадження:

а) із застосування санітарно-охоронних обмежень (вве­
дення карантину, профілактичне щеплення, вилучення для
проведення аналізу проб продукції, санітарні перевірки дитя­
чих дошкільних та шкільних закладів, торговельних підпри­
ємств та закладів громадського харчування, виробничих при­
міщень та ін.);

б) з примусового вилучення майна (реквізиція) у разі забез­
печення необхідного правопорядку за надзвичайних умов, а
також вилучення зброї, боєприпасів, штампів, печаток та ін­
ших речей, добровільно зданих компетентним органом владних
повноважень;

в) з тимчасової заборони експлуатації транспортних засобів,
механізмів, устаткування, технічний стан яких загрожує гро­
мадській безпеці, безпеці праці, дорожнього руху; тимчасового
усунення від виконання наявних робіт тощо;

г) з припинення дії певних дозволів (ліцензій), примусово­
го обстеження підприємств, установ, закладів щодо їх про­
фесійної придатності (атестація) до виконання завдань, перед­
бачених установчими документами;

ґ) провадження про визнання персони «нон грата».

Провадження із застосування заходів адміністративного при­пинення — це примусові заходи припинення порушень законо­давства на стадії їх вчинення та усунення шкідливих наслідків і забезпечення можливості притягнення до юридичної відпові­дальності. До них належать провадження:

а) з адміністративного затримання особи в порядку, перед­баченому статтями 261—263 КУпАП; особистого огляду, огляду і вилучення речей, ручної кладі, багажу (статті 264—265 КУпАП); відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан сп'яніння (ст. 266 КУпАП);