ПРОВАДЖЕННЯ У СФЕРІ УПРАВЛІННЯ


 


ціальної сфери, організації фінансово-бюджетної, кредитної та грошової системи України. Проте ч. 2 ст. 238 Господарського кодексу України закріплює, що адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Адміністративно-господарські санкції застосовуються за порушення встановлених законодавчими актами правил здійс­нення господарської діяльності. Адміністративно-госпо­дарськими санкціями визнаються не лише заходи майнового характеру (штраф, вилучення прибутку, стягнення зборів), а й заходи організаційно-правового характеру (анулювання ліцен­зії, обмеження діяльності об'єкта тощо), спрямовані на запобі­гання та припинення правопорушень у сфері господарювання, а за потреби — і застосування певних стягнень у вигляді інших негативних для правопорушника наслідків.

Адміністративно-господарські санкції за своїми матеріаль­ними та процесуальними властивостями мають спільні риси з адміністративною відповідальністю. Вони, як і адміністративна відповідальність, не мають компенсаційного характеру, не від­новлюють початкового майнового стану, їх стягнення не здій­снюються на користь іншої сторони або учасника господарсько-правових відносин, а зараховуються (фінансові, штрафні санк­ції, як і адміністративні штрафи), повністю або частково до державного бюджету та частково — до цільових позабюджетних фондів розвитку органів державної влади чи підтримки підпри­ємств малого та середнього бізнесу, захисту конкуренції, спри­яння зайнятості населення тощо. Логічна структура норм ад­міністративних санкцій допускає наявність гіпотези, диспозиції та санкції, які за змістом тотожні адміністративно-деліктним нормам з їх імперативним, державно-владним характером.

Складання актів про порушення вимог нормативних акутів у сфері підприємницької і господарської діяльності та розгляд справ про порушення здійснюються контрольно-наглядовими органами виконавчої влади (в окремих випадках судами) або органами місцевого самоврядування за правилами відповідних нормативних актів, але за принципами і умовами на зразок розгляду справ про адміністративні правопорушення. Постано­ва (рішення) у справі про порушення в сфері економіки та на­кладення стягнення у вигляді адміністративно-господарських санкцій за змістом та порядком оголошення аналогічні поста­нові у справі про адміністративні правопорушення. Порядок оскарження і опротестування адміністративно-господарських


санкцій (хоча Господарським кодексом України його не визна­чено) у справі про порушення в сфері економіки за деякими винятками майже такі, як і оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення. Ці та інші загальні риси та ознаки адміністративної відповідальності та адміністративно-господарських санкцій, мабуть, і були підставою для стимулю­вання визнання окремими авторами наявності адміністративної відповідальності юридичних осіб за законодавством України.

Однак ні спільні риси і ознаки, ні розгляд справи про по­рушення у сфері господарювання і притягнення до відпові­дальності в адміністративному порядку ще не означають, що це є адміністративна відповідальність юридичних осіб. Адже при­тягнення до кримінальної, цивільно-правової відповідальності в судовому порядку ми не називаємо «судовою» відповідальніс­тю, а відповідно до предмета регулювання — кримінальною або цивільно-правовою відповідальністю. Застосування адміністра­тивно-господарських санкцій органами державної влади або органами місцевого самоврядування — це їх особливість і від­мінність від інших видів юридичної відповідальності.

Використання законодавцем вже напрацьованих механізмів і опробуваних практикою юридичних режимів при застосуван­ні адміністративно-господарських санкцій є правомірним, до­цільним, економічно виправданим. Проте, незважаючи на значну спільність загальних рис і ознак адміністративної від­повідальності та адміністративно-господарських санкцій існує значна їх відмінність. За строками застосування стягнень: ад­міністративні — два місяці (ст. 38 КУпАП), адміністративно-господарські — шість місяців з дня виявлення правопорушен­ня, але не пізніше як через рік з дня порушення (ст. 250 ГК України). При вчиненні адміністративного проступку обов'язково складається протокол про адміністративне право­порушення, а порушення у сфері підприємницької і госпо­дарської діяльності оформлюються у більшості випадків акта­ми, постановами тощо. Притягнення до адміністративної від­повідальності . має певні юридичні наслідки — повторність вчиненого, а стягнення вважається дійсним протягом року і є обтяжуючою обставиною відповідальності у разі вчинення но­вого правопорушення та кваліфікуючою ознакою при притяг­ненні до адміністративної відповідальності фізичних осіб за правопорушення у сфері господарювання (статті 163—1643, 1652 КУпАП), а застосування адміністративно-господарських санк-