ПРОВАДЖЕННЯ ЗА ЗВЕРНЕННЯМ ГРОМАДЯН


 


лення суспільних відносин і правової основи з метою покра­щення умов життя громадян, діяльності держави і суспільства у всіх сферах життєдіяльності.

Заява (клопотання) — це звернення громадян, у якому ви­кладаються: а) прохання про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством своїх прав та інтере­сів; б) прохання (клопотання) у письмовій формі про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод; в) повідомлен­ня про порушення чинного законодавства; г) повідомлення про недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, органів державної влади, їх по­садових осіб, депутатів усіх рівнів, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Скарга — це звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, їх об'єднань, установ та організацій, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями де­ржавних органів, органів місцевого самоврядування, підпри­ємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб. Щоправда, за змістом ч. 4 ст. З Закону України «Про звер­нення громадян» суб'єктом звернення зі скаргою може бути громадянин, тобто законодавець не передбачає можливість ко­лективного звернення зі скаргою. Однак на практиці колектив­ні скарги досить часто мають місце. Наприклад, неправомірні дії органів владних повноважень щодо забудови окремих зе­мельних ділянок, надання комунальних послуг (опалення, во­допостачання), порушення графіку руху транспортних засобів громадського користування тощо. Отож, наявність законодав­чого визначення дефініцій не виключає науково-практичних підходів до змісту понять і визначень.

Індивідуальним є звернення, подане окремою особою, гро­мадянином або через уповноважену ним особу (якщо ці упов­новаження оформлені відповідно до чинного законодавства), до органів владних повноважень, їх посадових осіб. Наприклад, звернення на захист прав і законних інтересів недієздатної особи.

Колективним є звернення, подане групою осіб, певним ко­лективом громадян, працівників, членів громадських форму­вань до органів владних повноважень, їх посадових осіб. Під групою осіб слід розуміти (за принципами кримінального, ад­міністративного права) дві і більше осі, якими подано відповід­не звернення.