Вимоги до звернення громадян

Громадяни України, їх колективи, члени громадських фор­мувань мають право звернутися до органів владних повнова­жень, їх посадових осіб. Звернення адресуються тим органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або їх посадовим особам, до повнова­жень яких належить вирішення порушених у пропозиціях, за­явах скаргах питань.

Вимоги до звернення, що установлені статтями 4, 5, 17, 26, 27 Закону України «Про звернення громадян», містять принци­пові положення, що формують особливості та закріплюють ад­міністративно-процесуальний статус суб'єктів звернення, скла­довими якого є:

по-перше, право громадянина на звернення до органів влад­них повноважень, їх посадових осіб із викладенням суті пору­шеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, про­хання чи вимоги. При цьому оскаржені можуть бути тільки рі­шення або дії чи бездіяльність органів владних повноважень, їх посадових осіб у разі якщо: а) порушено права і законні інтере­си чи свободи громадян; б) створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; в) неза­конно покладено на громадянина які-небудь обов'язки; г) гро­мадянина незаконно притягнуто до відповідальності (ст. 4);

по-друге, обов'язок громадянина виконати певні вимоги, а саме: а) у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по бать­кові та місце проживання громадянина (ст. 5); б) звернення адресується органам владних повноважень, їх посадовим осо­бами, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань (ст. 5); в) у зверненні має бути зазначено зміст порушеного питання, дані, необхідні для прийняття обґрунтованого рішення (ст. 7); г) письмове звернення повин­но бути підписане заявником (заявниками) із зазначенням дати (ст. 5); ґ) скарга на рішення, що оскаржувалося, може бути подана до органу або посадовій особі вищого рівня протягом одного року з моменту його прийняття, але не пізніше одного місяця з час у ознайомлення громадянина з прийнятим рішен­ням (ст. 17). Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові не пізніше як через десять днів від дня його надходження;


ГЛАВА 10


ПРОВАДЖЕННЯ ЗА ЗВЕРНЕННЯМ ГРОМАДЯН


 


по-третє, обов'язок нести відповідальність за подання звер­нень протиправного характеру (ст. 26). Законом передбачено, що подання громадянином звернення, яке містить наклеп чи образи, дискредитацію органів владних повноважень, їх посадо­вих осіб, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, тягне за собою відповідаль­ність. Залежно від ступеня тяжкості вчиненого правопорушення заявник може бути притягнутий до цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності, а також до матеріальної від­повідальності за рішенням суду щодо відшкодування витрат на перевірку звернень, які містять завідомо неправдиві відомості.

Законодавством також передбачена цивільна, адміністра­тивна або кримінальна відповідальність посадових осіб та від­шкодування матеріальних та моральних (немайнових) збитків у зв'язку з порушенням вимог законодавства про звернення гро­мадян1.