Стадії та структура провадження за зверненням громадян

Вирішення адміністративних справ за зверненням грома­дян, а саме розгляд звернень громадян, здійснюється в певній послідовності, яку в літературі, що висвітлює процесуальні від­носини, прийнято називати стадіями провадження. Такими стадіями провадження за зверненнями громадян, у загальному вигляді є:

1) подання громадянином звернення та прийняття його до розгляду органом владних повноважень або його посадовою особою;

2) розгляд справи;

3) ухвалення рішення;

4) перегляд рішення у зв'язку з його оскарженням або оп-ротестуванням;

5) виконання рішення.

На стадії подання громадянином звернення та прийняття його до розгляду органом владних повноважень або його посадовою особою, яка веде діловодство за пропозиціями, заявами і скар­гами, здійснюється ціла низка певних дій — процесуальних процедур, а саме:


 

— орган, посадові особи, які ведуть діловодство за звернен­нями громадян, перевіряють, чи дотримані усі вимоги до звер­нення, передбачені статтями 4, 5, 17 Закону України «Про звер­нення громадян». Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження;

— для забезпечення громадянином безперешкодної можли­вості звертатися до органів владних повноважень із пропози­ціями, заявами і скаргами встановлюється і на законодавчому рівні закріплюється1 особистий прийом громадян. Такий при­йом обов'язково здійснюють керівники та інші посадові особи. Прийом проводиться у зручний для громадян час за місцем їх роботи і проживання, регулярно у встановлені дні та години. Графіки прийому доводяться до відома громадян. У разі не­можливості вирішення на особистому прийомі порушеного у зверненні питання, воно розглядається у тому самому порядку, що й письмове звернення;

— забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, стать, вік, віросповідання, національність, незнання мови тощо.

На стадії розгляду справи за зверненням громадян з метою прийняття обгрунтованих рішень активно діють як особи, що надіслали пропозицію, заяву, скаргу, так і особи, що їх розгля­дають (органи владних повноважень, їх посадові особи).

Особи (громадяни), що надіслали пропозицію, заяву, скаргу, мають право:

— особисто викладати аргументи, давати пояснення, здійс­
нювати усні й письмові обґрунтування особі, що перевіряла
пропозицію, заяву чи скаргу;

— брати участь у перевірці заяви чи скарги, знайомитися з матеріалами перевірки та бути присутніми при їх розгляді;

— вимагати винесення рішення про відшкодування збитків у зв'язку з порушенням вимог встановленого порядку розгляду звернень;

1 Див.: ст. 22 Закону «Про звернення громадян»; пункт 2.3 Указу Пре­зидента України «Про невідкладні заходи з удосконалення організації при­йому громадян органами державної влади, органами місцевого самовряду­вання та посадовими і службовими особами цих органів» від 14 квітня 2004 p.; п. 2 Інструкції з діловодства за зверненням громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємс­твах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації.