ПРОВАДЖЕННЯ ЗА ЗВЕРНЕННЯМ ГРОМАДЯН


 


подання скарги то законодавець встановлює лише для подання скарги на рішення, що оскаржувалися (ст. 17). За загальним правилом (ст. 186 КАСУ), заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів із дня її проголошення, а апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Разом — ЗО днів. Крім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про звернення громадян» скарга на рішення, що оскаржувалися, може бути подана не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з прийнятим рішенням.

Отже, на нашу думку, скарги на рішення чи дії органів владних повноважень, їх посадових осіб, які розглянули пропо­зиції (зауваження) або заяви (клопотання), можуть бути подані у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі чи до суду не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадяни­на з прийнятим рішенням.

Скарги, подані з порушенням зазначеного терміну, не роз­глядаються.

На стадії виконання рішення органи владних повноважень, посадові особи зобов'язані забезпечувати реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень (ст. 19). Про­те ця норма носить декларативний характер і не передбачає відповідного механізму щодо реалізації прийнятих рішень за зверненням громадян. На нашу думку, було б доцільним у про­екті Адміністративно-процесуального кодексу України окре­мою главою передбачити (закріпити) механізм реалізації прий­нятих рішень органом владних повноважень при здійсненні адміністративних проваджень.

Особливості провадження за пропозиціями (зауваженнями) характеризуються тим, що: а) підставою виконання такого про­вадження є внесення громадянином пропозиції (зауваження) з порадою покращення діяльності органів владних повноважень, врегулювання суспільних відносин життя громадян; б) розгляд пропозицій може бути здійснений тільки в адміністративному порядку, а не в судовому; в) за змістом цього провадження на­віть не виникає питання оскарження прийнятого рішення; г) особі, що подала пропозицію (зауваження), лише повідомля­ються результати розгляду.

Особливості провадження за заявами (клопотанням) поляга­ють в тому, що: а) такі звернення пов'язані з реалізацією через відповідні органи особистих прав і законних інтересів; б) вони


розглядаються лише в адміністративному порядку; в) установ­люється особливий порядок відповідей за результатами розгля­ду — така відповідь дається обов'язково тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить задоволення вимог, викладених у заяві, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мо­тивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення1.

Особливості провадження за скаргами полягають у тому, що законодавець: по-перше, вказує на інстанції подання скарг — у порядку підлеглості вищому органу чи посадовій особі або у разі відсутності такого органу чи незгоди громадянина з прий­нятим за скаргою рішенням безпосередньо до суду2. Метою встановлення такого порядку оскарження, на нашу думку, було певним чином розвантаження судових органів. Проте, відповід­но до Конституції України, громадянин має право звертатися до суду безпосередньо; по-друге, скарги на рішення загальних зборів акціонерних товариств, колективних сільськогоспо­дарських підприємств, юридичних осіб, створених на основі колективної власності, а також на рішення вищих державних органів вирішуються безпосередньо в судовому порядку; по-третє, встановлюється можливість подання скарги в інтересах громадянина за його повноваженнями, оформленої у встанов­леному законом порядку іншою особою, трудовим колективом або організацією, яка здійснює правозахисну діяльність, тоді як пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) подаються від особи безпосередньо і лише передання їх до відповідного орга­ну, установи може бути здійснене через уповноважену особу3; по-четверте, до скарги додаються наявні у громадянина рішен­ня або копії рішень, які приймалися за його зверненням, а та­кож інші документи, необхідні для розгляду скарги.

Перелік підстав, за якими можливо відрізнити провадження за зверненням громадян, значно ширше, наприклад: мета пода­чі скарги — це захист і поновлення порушених прав і законних інтересів громадян; обов'язковим є посилання на конкретний факт порушення прав і законних інтересів громадян; скарги

1 Див. ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» // ВВР. —
1996. - № 47. - Ст. 256.

2 Див. ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» // ВВР. —
1996. - № 47. - Ст. 256.

3 Див. статті 15, 16 Закону України «Про звернення громадян» // ВВР. —
1996. - № 47. - Ст. 256.