ОРГАНІЗАЦІЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА В УКРАЇНІ


 


3) поновлення порушеного права, свобод та законних інте­ресів фізичних чи юридичних осіб;

4) визнання на підставі чинного законодавства рішень, дій чи бездіяльності органів владних повноважень, їх посадових осіб такими, що порушують законні права, свободи та інтереси фізичних чи юридичних осіб.

Безпосереднім завданням адміністративного судочинства є вирішення адміністративно-правових спорів, що виникають у зв'язку із захистом прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень із боку органів владних повноважень. Водночас існують певні склад­нощі захисту в сфері таких відносин. По-перше, публічні від­носини виникають усупереч бажанню іншої сторони, в деяких випадках пов'язані з підпорядкованістю або підлеглістю осіб у цих відносинах і, як наслідок, особі, що потребує захисту, про­тистоїть потужний управлінський апарат. По-друге, об'єктивно на виконання законів суб'єкти владних повноважень жорстко зв'язані правовими рамками, тому, не виключено, вони можуть вчиняти дії, приймати нормативні акти, які суперечать правам і інтересам особи, обґрунтовуючи це державними інтересами. В цьому зв'язку в сторін заздалегідь складаються нерівні можли­вості як у визначенні поведінки, так і в захисті власних прав та інтересів. Усунути ці нерівності саме й призначене адміністра­тивне судочинство з його особливими критеріями оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, спеціальними заходами забезпечення адміністративного позо­ву, особливими повноваженнями адміністративного суду тощо. Діяльність адміністративних судів із часом змусить суб'єктів владних повноважень не тільки керуватися законом, а й нав­чить їх тлумачити закон, а не вишукувати букву закону, яка їм вигідна в даній ситуації1.

« Сферою судового захисту є суспільні відносини, що вини­кають з метою розгляду адміністративних справ за позовом за­цікавленої особи. Тобто сфера судового захисту обмежується позовними вимогами з метою поновлення порушеного права або усунення причин і перешкод, що заважають реалізації пра­ва та інтересів.

1 Коліушко І., Куйбіда Р. Господарські суди VS. адміністративні // Юридичний вісник України. — 2006. — № 47. — 25 листопада—1 грудня. -С. 6.


Об'єктом судового захисту в сфері здійснення адміністра­тивного судочинства виступають правовідносини, що склада­ються у зв'язку з реалізацією зацікавленими особами права на судовий захист. >г Предметна сфера адміністративного судового процесу, ха­рактеризується розглядом в адміністративних справах рішень (актів управління), дії чи бездіяльності суб'єктів владних пов­новажень. Тобто обов'язковою стороною у таких спорах має бути представник публічної адміністрації.

Зазначені особливості і специфіка відокремлюють адміні­стративне судочинство від інших форм правосуддя і водночас зумовлюють необхідність розмежування компетенції судів Ук­раїни. Виходячи зі змісту ч. 2 ст. 2 та ч. 2 ст. 17 КАС України слід зазначити, що компетенція адміністративних судів не по­ширюється на публічно-правові справи: 1) що віднесені до юрис­дикції Конституційного Суду України; 2) що належить вирішу­вати в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.

Водночас питання розмежування предмета адміністратив­ної і конституційної, адміністративної і кримінальної, ад­міністративної і цивільної чи господарської юрисдикцій зали­шаються складними. Адже, як зазначають автори навчального посібника «Основи адміністративного судочинства в Україні», предмет перегляду і еталон для їх оцінки в адміністративній та конституційній юрисдикціях можуть частково збігатися1, особ­ливо щодо визнання підзаконних нормативних актів такими, що не відповідають Конституції України. Предмет адміністра­тивної і кримінальної юрисдикцій щодо розгляду скарги на рі­шення, дії чи бездіяльність органів дізнання, досудового слід­ства та прокуратури теж збігається, однак вирішується судом кримінальної юрисдикції2. При відмежуванні адміністративної юрисдикції від цивільної чи господарської, проблемним, з тео­ретичної точки зору, є визначення компетентного суду в спра­вах щодо відшкодування матеріальної чи моральної шкоди, за­подіяної рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єктів владних

1 Основи адміністративного судочинства в Україні: Навч. посібник для
юридичних факультетів та юридичних клінік) / За заг. ред. Н. В. Александ-
рової, Р. О.Куйбіди. - К.:Конус-Ю, 2006. - С 46.

2 Там само. — С 47.