Судові виклики та повідомлення

З метою забезпечення права на судовий захист законода­вець встановлює, що ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи в адміністративному суді будь-якої інстанції (ч. З ст. 6 КАСУ). Особи, які беруть участь у справі, мають право знати про дату, час і місце судового роз­гляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів (п. 1 ч. З ст. 49 КАСУ). Реалізація цих норм може бути здійснена шляхом забезпечення повної інформованості зацікавлених осіб в адміністративній справі. Забезпечує інформування зацікавлених осіб (тобто повідомлен­ня їх про всі процесуальні дії, вчинені судом) секретар судово­го засідання (ч. 1 ст. 63 КАСУ).

Офіційні повідомлення залежно від процесуальної ситуації, а також процесуального рішення, що приймалося судом, вчи­няються в наступних формах:

а) у формі судових повісток про виклик, які надсилаються
особам, що беруть участь у справі, свідкам, експертам, спе­
ціалістам, перекладачам, якщо суд визнав обов'язковою осо­
бисту участь таких осіб у судовому розгляді (ч. 2 ст. 33
КАСУ);

б) у формі повісток-повідомлень, які надсилаються особам,
що беруть участь у справі, з приводу вчинення процесуальних
дій, у яких участь цих осіб не є обов'язковою (ч. 2 ст. 33 КАСУ).


ГЛАВА 11

Наприклад, у випадках передачі адміністративної справи з од­ного адміністративного суду до іншого (ст. 22 КАСУ), понов­лення та продовження строків (ст. 102 КАСУ) тощо;

в) у формі вручення повідомлення під розписку осіб, які
беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, перекла­
дачів, які були присутні у судовому засіданні (ч. З ст. 150 КАСУ)
при оголошенні перерви у справі або коли судом відкладається
розгляд справи;

г) у формі оголошення у засобах масової інформації у разі
встановлення законом спрощення строків розгляду адміністра­
тивної справи (ст. 38 КАСУ) або якщо місце фактичного про­
живання (перебування) відповідача, третіх осіб, свідків невідо­
ме (ст. 39 КАСУ). При цьому друкований засіб масової інфор­
мації, в якому розміщується оголошення про виклики протягом
наступного року, визначається не пізніше 1 грудня поточного
року.

Допускається судовий виклик або судове повідомлення осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, пере­кладачів телеграмою, факсом, телефаксом, електронною пош­тою, телефоном, через друкований засіб масової інформації.

Реквізити повістки про виклик і повістки-повідомлення встановлені законом (ст. 34 КАСУ) і є обов'язковими. Повістка про судовий виклик носить характер процесуального докумен­та, який встановлює необхідність особистої явки особи до суду. Одночасно, крім інформаційної функції, повістка зобов'язує адресата повідомити про наявність поважних причин немож­ливості з'явитися до суду та роз'яснює наслідки неприбуття до суду.

Повістка надсилається поштою відповідно до Правил на­дання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Ка­бінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. № 1155, або може бути вручена безпосередньо в суді під розписку, а також адміністрацією місця тримання особи, якщо вона знаходиться чи перебуває під вартою, відбуває покарання у виді позбавлен­ня волі, обмеження волі чи під арештом. Особа, яка вручає повістку, зобов'язана повернути до адміністративного суду роз­писку адресата про одержання повістки, яка приєднується до справи. Вважається, що повістку вручено і особа, яка бере участь у справі, свідок, експерт, спеціаліст, перекладач на­лежним чином повідомлені у разі якщо:

а) повістку вручено безпосередньо адресату під розписку;