Підвідомчість адміністративних справ

Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами у фор­мі цивільного, господарського, адміністративного, криміналь­ного, а також конституційного судочинства1. Але який конкрет­но суд повинен розглядати ту чи іншу справу, залежить від роз­межування компетенції між ними в здійсненні правосуддя. Відповідно до такого розмежування правосуддя в адміністра­тивних справах здійснюється адміністративними судами. Юрис­дикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (ст. 4 КАСУ). В цьому зв'язку деякі автори підкреслюють, що визначальним для за­своєння завдань діяльності адміністративних судів є поняття справи адміністративної юрисдикці2.

Як на нашу думку, такий підхід до визначення (засвоєння) завдань адміністративного суду аж ніяк не характеризує сферу діяльності та компетенцію адміністративних судів. Адже право вирішення адміністративних справ надане не тільки судовим, а й державним органам адміністративної юрисдикції, органам місцевого самоврядування тощо. Для відмежування компетен­ції судів загальної юрисдикції (а адміністративний суд є судом юрисдикції) від компетенції інших юрисдикційних органів, у тому числі й відмежування між судами, вводиться поняття «підвідомчості» справ. Щоправда, законодавець використовує поняття «компетенція» (ст. 17 КАСУ) або ще ширше поняття

1 Про судоустрій України: Закон України від 7 лютого 2002 р. № 3018-
Ш // ВВР. - 2002. - № 27-28. - Ст. 1.

2 Бевзенко В. М. Адміністративні суди України: Навч. посібник. — К.:
Алерта; КНТ, 2006. - С 77.


ГЛАВА 12

«адміністративна юрисдикція». Проте і компетенція, і ад­міністративна юрисдикція — це встановлені законом повнова­ження суду, які пов'язані скоріше з визначенням порядку від­правлення правосуддя, ніж з визначенням кола справ віднесен­ня до відання того чи іншого суду.

На наш погляд, інститут підвідомчості науково обґрунтова­ний в юридичній літературі1, традиційно використовувався за­конодавцем для визначення кола справ, віднесених до відання органів адміністративної юрисдикції (гл. 17 КУпАП). Підві­домчість справ про адміністративні правопорушення) є одним із наукових прийомів (засобів) розмежування компетенції юрисдикційних органів та має практичне значення для розгля­ду і вирішення адміністративної справи.

Поважаючи процесуальні новели у Кодексі адміністратив­ного судочинства України, а також у Цивільному процесуаль­ному кодексі України, вбачаємо за доцільне, з точки зору нау­кового обґрунтування, розмежування повноважень між судами досліджувати з позицій підвідомчості справ.

Підставою розмежування підвідомчості справ між судами та іншими юрисдикційними органами є чотири загальні критерії (ознаки):

а) наявність правового спору чи спору про право у відповід­
ній сфері правового регулювання;

б) суб'єктивний склад осіб, які беруть участь у справі;

в) змістовний (предметний) склад спору;

г) непоширеність юрисдикції інших юрисдикційних органів
(судів) на спірні правовідносини, визначені законом.

Наявність правового спору є обов'язковим критерієм при вирішенні питання щодо підвідомчості справи суду. Для ад­міністративного судочинства це може бути лише публічно-пра­вовий спір, який характеризується наступними ознаками:

1) це — спір про права та обов'язки суб'єктів публічно-пра­вових відносин у сфері виконавчої влади або місцевого само­врядування, тобто наявність спірних правовідносин;

2) виникнення такого спору обумовлено наявністю публіч­но-правового конфлікту, приводом для якого є негативне став-

1 Чорнооченко С І. Цивільний процес України: Навч. посібник. — К.: Центр навч. літератури, 2004. — С 86; Кодекс адміністративного судочинства України: Науково-практичний коментар; За ред. С. В. Ківалова, О. І. Ха-ритонової / С. В. Ківалов, О. І. Харитонова, О. М. Пасенюк, М. Р. Араке-лян та ін. — Харків: Одіссей, 2005. — С 74; Щербина В. С Господарське право: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — С. 461.