Значення Особливої частини кримінального права України.

Як специфічний розділ кримінального права України його Особлива частина має своє відносно самостійне значення. Порівняно зі значенням кримінального права в цілому як окремої галузі права воно є більш вузьким і конкретним. Ця конкретність, зокрема, полягає в тому, що:

1. Особлива частина КК є показником ролі кримінального права України в житті нашого суспільства, його місця в системі відносин між державою та особою. Як відомо, Особлива частина кримінального права, перш за все, визначає коло і характерні ознаки тих діянь, які держава визнає злочинами. І з того, наскільки „вузьке” чи „широке” це коло, які саме діяння проголошуються державою злочинами, можна судити, з одного боку, про рівень цивілізованості та гуманізму держави, а з іншого – про реальні межі „автономності” окремої людини.

2. Особлива частина кримінального права України є одним із критеріїв оцінки національної правової системи в цілому. Оптимальне поєднання дозволів, приписів і заборон у правовому регулюванні, лише в разі крайньої необхідності свідчить про високий рівень досконалості правової системи. У цьому плані Особлива частина кримінального права, яка є по суті своєрідним „вмикачем” механізму кримінально-правового регулювання, дозволяє певною мірою оцінювати повноту, цілісність та системність правового регулювання різних сфер соціальної дійсності.

3. Особлива частина кримінального права України є нормативним втіленням принципу верховенства права і неприпустимості аналогії в механізмі кримінально-правового регулювання. Це, зокрема, пов'язане з тим, що лише в межах Особливої частини кримінального права визначається коло діянь, які є злочинами, і діяння, яке не належать до цього кола, ні за яких умов визнаватись злочином і тягти кримінальну відповідальність не повинно.

4. Норми Особливої частини кримінального права України є необхідною правовою основою кваліфікації злочинів. Без відповідного нормативного припису Особливої частини кримінального права неможливо визначити, який саме конкретний злочин вчинено. У формулі кваліфікації злочину обов'язково має міститись посилання на конкретну статтю (частину, пункт статті) Особливої частини кримінального законодавства, яка „представляє” юридичний склад злочину.