Загальна характеристика і види злочинів проти громадського порядку та моральності.

Суспільна небезпека діянь, що розглядаються у цьому розділі, полягає в тому, що вони заподіюють або ставлять під загрозу запо­діяння істотної шкоди громадському порядку і моральним основам життя суспільства. Сукупність цих відносин і є родовим об'єктом зазначених злочинів.

Громадський порядок – це сукупність суспільних відносин, що забезпечують спокійні умови життя людей у різних сферах суспіль­не корисної діяльності, відпочинку, побуту і нормальної діяльності підприємств, організацій, установ у цій сфері.

Суспільна мораль­ність – це погляди, уявлення і правила, що визначають поведінку, духовні та моральні якості, необхідні людині в суспільстві, та відпо­відні правила, що визначають умови нормального громадського жит­тя людей.

Тому злочини проти громадського порядку та моральності мож­на визначити як умисні суспільне небезпечні посягання на громад­ський порядок у різних сферах забезпечення життєдіяльності людей і моральні основи життя суспільства, взяті під охорону законом про кримінальну відповідальність.

Виходячи з безпосередніх об'єктів ці злочини можуть бути поділені на два види:

1) - злочини проти громадського порядку (групове порушення громадського порядку – ст. 293 КК, масові заворушення – ст. 294 КК, заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку – ст. 295 КК, хуліганство – ст. 296 КК);

2) - злочини проти суспільної моральності (наруга над моги­лою – ст. 297 КК, нищення, руйнування чи псування пам'яток історії або культури – ст. 298 КК, жорстоке поводження з тваринами – ст. 299 КК, ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості – ст. 300 КК, ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів – ст. 301 КК, створення або утримання місць розпусти і звідництво – ст. 302 КК, проституція або примушування чи втягнення до заняття проституцією – ст. 303 КК, втягнення неповнолітніх у злочинну діяль­ність – ст. 304 КК).

У свою чергу, злочини проти суспільної моральності можна поділити на три види:

1) - посягання на основні моральні принципи і цінності у сфері духовного і культурного життя суспільства (стат­ті 297, 298, 299 і 300 КК);

2) - посягання на основні принципи мораль­ності у сфері статевих відносин (статті 301, 302 і 303 КК);

3) - посягання на основні принципи моральності у сфері морального і фізичного розвитку неповнолітніх (ч. 2 ст. 299 КК, частини 2 і 3 ст. 300 КК, части­ни 2 і 3 ст. 301 КК, ч. 3 ст. 302 КК, ч. 3 ст. 303 КК, ст. 304 КК).