Злочини, які перешкоджають виконанню вироку (рішення) і призначеного ним покарання.

Невиконання судового рішення (ст. 382 КК). З об'єктивної сторони цей злочин виражається в умисному невиконанні вироку, рішення, ухвали, постанови суду з цивільних, кримінальних, адмі­ністративних справ, що набрали законної сили, або у перешкоджан­ні їх виконанню (наприклад, керівник установи допускає до роботи особу, яка за вироком суду позбавлена права обіймати дану посаду або перешкоджає, всупереч рішенню суду, поновленню на роботі незаконно звільненого робітника тощо). Для складу злочину не має значення, яке рішення не виконане суб'єктом злочину – те, яким закінчено провадження у справі, чи інше, прийняте відповідно до за­кону (про привід, арешт тощо).

Суб'єктивна сторона цього злочину – прямий умисел, особа, знаючи про рішення суду, не виконує його і бажає так чинити.

Суб'єкт цього злочину – тільки службова особа, яка відповідно до своїх повноважень повинна була виконати рішення суду або, використовуючи ці повноваження, мала можливість йому перешко­дити.

У частині 2 ст. 382 КК передбачені кваліфікуючі ознаки даного злочину: вчинення його службовою особою, яка займає відповідальне чи особливо відповідальне становище (прим. до п. 2 ст. 368 КК), або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або якщо злочином заподіяно істотну шкоду охоронюваним законом правам і свободам громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам юридичних осіб (наприклад, особа не була поновлена на роботі протягом тривалого часу).

У частині 3 ст. 382 КК встановлена відповідальність за умисне невиконання службовою особою рішення Європейського суду з прав людини.

Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 382 КК – штраф від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до трьох років, з позбавленням права обій­мати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; за ч. 2 ст. 382 КК – обмеження волі на строк до п'яти ро­ків або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років; за ч. 3 ст. 382 КК – позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи зай­матися певною діяльністю на строк до трьох років.

Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт або яке описано чи підлягає конфіскації (ст. 388 КК). З об'єктивної сторони цей злочин виражається у розтраті, відчуженні, приховуванні, підміні, пошкодженні,
знищенні майна або інші незаконні дії з майном, на яке накладено арешт або яке описано, чи порушенні обмеження права користуватися таким майном, здійснене особою, якій це майно ввірено, а також здійсненні представником банківської або іншої фінансової установи банківських операцій з коштами (вкладами), на які накладено арешт.

Розтрата – це незакон­не безвідплатне відчуження, використання, витрачення майна, яке було ввірене винуватому чи перебувало в його віданні (продаж, дарування, споживання, передача іншим особам тощо).

Знищення чужого майна – це такий протиправний руйнуючий вплив на майно, внаслідок якого воно повністю втрачає свою спо­живчу або економічну цінність, приведення його до такого стану, при якому воно взагалі не може бути використане за своїм призна­ченням, причому втрачені майном властивості не можуть бути від­новлені. Предмет – майно (речі, гроші, цінні папери, будівлі, спо­руди тощо) – внаслідок знищення перестає існувати як таке.

Пошкодження чужого майна полягає в такому протиправному впливі на предмет, внаслідок якого він частково, не в повному обся­зі втрачає свої споживчі властивості та економічну цінність і при цьому істотно обмежується можливість його використання за при­значенням.

Для приховування майна, що підлягає конфіскації, не має зна­чення, чи відбувається приховування всього або частини майна чи окремого предмета, речі. Злочин може вчинюватися стосовно май­на, яке підлягає конфіскації або вже конфіскованого за вироком су­ду. Місце знаходження майна значення не має. Майно може знахо­дитись у володінні інших осіб або укрите десь у схованці.

Майно, на яке накладено арешт чи яке описано, передається для збереження представникам підприємства, установи, організації (наприклад, представникам домоуправління) чи іншим особам (сусідам, родичам). Причому ці особи попереджують ся про відповідальність за його приховування.

З суб'єктивної сторони цей злочин вчиняється з прямим умислом.

Якщо зазначене майно привласнено або розтрачено, відповідальність настає за ст. 191 КК.

Суб'єкт цього злочину – при приховуванні майна, яке підлягає конфіскації, – власник або інша особа; при приховуванні майна, на яке накладений арешт чи яке описано – особа, якій майно переда­не під охорону

Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 388 КК – штраф від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, з позбавленням
права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого; за ч. 2 ст. 388 КК – штраф від трьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням
права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Ухилення від покарання, не пов'язаного з позбавленням волі (ст. 389 КК). З об'єктивної сторони цей злочин виражається в , ухиленні від сплати штрафу або позбавленні права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, а в ч. 2 цієї статті – в ухи­ленні від відбування громадських чи виправних робіт.

Суб'єкт цього злочину – лише особа, яка засуджена до цих ви­дів покарань.

Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 389 КК – виправні роботи на строк до двох років або обмеження волі на той самий строк; за ч. 2 ст. 389 КК – арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років.

Ухилення від відбування покарання у виді обмеження волі та у виді позбавлення волі (ст. 390 КК). З об'єктивної сторо­ни цей злочин полягає в самовільному залишенні місця обмеження волі або у злісному ухиленні від робіт, або в систематичному пору­шенні громадського порядку чи встановлених правил проживання, вчинених особою, засудженою до обмеження волі.

Суб'єктивна сторона цього злочину – лише прямий умисел.

Суб'єкт цього злочину – особа, яка відбуває покарання у виді обмеження волі.

Відповідно до кримінально-виконавчого законодавства України засудженому до обмеження волі чи позбавлення волі може бути дозволений короткочасний в’їзд з місця перебування у зв'язку з винятковими обставинами: (смерть або тяжка хвороба близького ро­дича, стихійне лихо, що заподіяло значну матеріальну шкоду засу­дженому чи його сім'ї). Виїзд дозволяється на строк не більш семи днів без урахування часу, необхідного на дорогу в обидва кінці (не більше п'яти діб).

У частинах 2 і 3 ст. 390 КК встановлена відповідальність за неповернення з короткострокової відпустки до місця відбування покарання особи, засудженої до обмеження волі або позбавлення волі у встановлений строк.

Цей злочин є триваючим. Він починається з то­го часу, коли засуджений мав би з'явитися до місця відбування по­карання, і закінчується в момент його повернення або затримання.

З суб'єктивної сторони цей злочин вчиняється лише з прямим умислом і з метою хоча б на якийсь час ухилитися від відбування покарання у виді обмеження волі або у виді позбавлення волі.

Суб'єкт цього злочину – тільки засуджений, який одержав доз­віл на короткостроковий виїзд і ухиляється потім від подальшого відбування строку покарання, що залишився не відбутим.

Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 390 КК – позбавлення волі на строк до двох років; за ч. 2 ст. 390 КК – обмеження волі на строк до двох років або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 3 ст. 390 КК – позбавлення волі на строк до трьох років.

Злісна непокора вимогам адміністрації виправної уста­нови (ст. 391 КК). З об'єктивної сторони цей злочин полягає в зліс­ній непокорі законним вимогам адміністрації виправної установи або іншій протидії адміністрації у законному здійсненні її функцій.

Зліс­ною непокорою, наприклад, є відмова від роботи без поважних при­чин, неодноразовість відмови вимогам адміністрації, демонстративність, зухвалість такої відмови.

Під іншою протидією адміністрації слід розуміти, наприклад, перешкоджання нормальній праці засу­джених або заходам, що проводить адміністрація відповідно до пра­вил внутрішнього розпорядку.

Злочин є закінченим з моменту непокори або протидії.

Суб'єктивна сторона цього злочину – прямий умисел.

Суб'єктом цього злочину є особа, яка відбуває покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі, якщо ця особа за порушення вимог режиму відбування покарання була піддана протягом року стягненню у виді переведення до приміщення камерного типу (оди­ночної камери) або переводилась на більш суворий режим відбуван­ня покарання.

Покарання за злочин: за ст. 391 КК – позбавлення волі на строк до трьох років.

Дії, що дезорганізують роботу виправних установ (ст. 392 КК). З об'єктивної сторони цей злочин може виражатися принаймні в одній з таких дій:

1) - тероризування засуджених;

2) - напад на адмі­ністрацію;

3) - організація з цією метою організованої групи або активна участь у такій групі.

Злочин вважається закінченим з мо­менту вчинення хоча б однієї із зазначених дій.

Під тероризуванням засуджених слід розуміти застосування насильства або погрози застосування насильства з метою примуси­ти відмовитися від сумлінного відношення до праці, дотримання ви­мог режиму, а також вчинення таких дій із помсти за виконання за­судженим громадських обов'язків із зміцнення дисципліни і право­порядку у виправній установі. Тероризуванням також вважається знущання над засудженими з метою їх залякування і перешкоджан­ня виконанню ними покарання.

Напад на адміністрацію – це вчинення насильницьких дій (зв'язування, відібрання зброї, нанесення побоїв або тілесних ушко­джень тощо), а також погроза застосувати насильство щодо представника адміністрації у зв'язку з його законною діяльністю за наявності реальних підстав побоюватися негайного виконання цієї погрози.

Тероризування засуджених або напад на адміністрацію, поєднані із вчиненням вбивства, тяжкого тілесного ушкодження, захоплення заручників, масовими заворушеннями, втечею з місць відбування покарання тягне відповідальність не тільки за ст. 392 КК, а й за стаття­ми КК, які передбачають ці злочини.

Під організацією організованої групи розуміють дії зі створен­ня стійкого об'єднання трьох або більше засуджених з метою вчи­нення нападів на адміністрацію чи тероризування засуджених, а та­кож дії з вербування засуджених у члени злочинної групи або орга­нізації, розробці плану дій, керівництву групою тощо.

Активна участь – це підбурювання окремих засуджених до вчинення протиправних дій щодо інших засуджених або нападу на адміністрацію, підшукування необхідних засобів, предметів або зна­рядь вчинення злочину.

Закінченим цей вид злочину вважається з моменту створення організованої групи або активної участі в групі, незалежно від того, чи вдалося організованій групі вчинити заплановані злочини.

Суб'єктивна сторона цього злочину – прямий умисел, пов'я­заний з метою дезорганізувати зазначеними діями нормальну робо­ту виправної установи.

Суб'єкт цього злочину – особа, яка відбуває покарання у міс­цях позбавлення або обмеження волі.

Покарання за злочин: за ст. 392 КК – позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.

Втеча з місця позбавлення волі або з-під варти (ст. 393 КК). Закон встановлює відповідальність за втечу з місця позбавлення во­лі або з-під варти, вчинену особою, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі або арешту чи перебуває в попередньому ув'яз­ненні.

З об'єктивної сторони цей злочин виражається у втечі, тобто незаконному залишенні місця, де особа відбуває покарання у виді позбавлення волі або арешту або місця, де особа перебуває в попе­редньому ув'язненні, або з-під варти.

Незаконним вважається самовільне залишення місця відбування покарання або попереднього ув'язнення або втеча з-під варти, на підставі дозволу, отриманого незаконним шляхом (наприклад, підкуп конвою).

Втеча з місця позбавлення волі передбачає незаконне залишен­ня засудженим виправної установи будь-якого виду, а також лікарні місця позбавлення волі.

Втеча з-під варти це:

а) - втеча з місця попе­реднього ув'язнення, коли утримання під вартою застосоване як за­побіжний захід;

б) - втеча з-під конвою (наприклад, під час етапуван­ня або із залу засідання суду).

Засоби втечі можуть бути різними: шляхом підкопу, зломів запо­рів, подолання інших перепон, обману, підкупу посадових осіб, ви­користання підроблених документів, транспортних засобів тощо.

Втеча вважається закінченим злочином з моменту залишення винним місця позбавлення волі, арешту, попереднього ув'язнення або місця розташування конвою. Хоча цей злочин є злочином із формальним складом, можливе не тільки готування до нього, а й за­мах на нього.

Готування може полягати, наприклад, у виготовленні знарядь злому та інших пристосувань, у підшукуванні співучасників чи в інших подібних діях.

Замах на втечу полягає, наприклад, у са­мій спробі подолати стіни місця позбавлення волі, зламати запори або двері місця тримання під вартою, у негайному затриманні при спробі втекти з місця розташування конвою тощо.

З суб'єктивної сторони втеча – це злочин, що вчиняється ли­ше з прямим умислом, за якого особа усвідомлює, що незаконно за­лишає місце позбавлення волі, арешту, попереднього ув'язнення або розташування конвою і бажає ці дії вчинити. У особи є умисел щодо втечі, тобто мета постійно або хоча б тимчасово залишити місце по­збавлення волі, арешту тощо. Мотиви втечі можуть бути різними і на кваліфікацію злочину не впливають.

Якщо особа була несправедливо, незаконно засуджена й вчини­ла втечу з місця позбавлення волі, то в таких діях склад даного зло­чину відсутній. Особа також не може бути засуджена за втечу з міс­ця попереднього ув'язнення, поки судом не буде встановлена вин­ність особи у злочині, за який до неї було застосоване попереднє ув'язнення.

Суб'єктом втечі можуть бути особи, які досягли 16-річного віку та:

1) - відбувають покарання у виді позбавлення волі;

2) - відбувають покарання у виді арешту;

3) - підозрювані або обвинувачувані, які взяті під варту в якості запобіжного заходу.

Тому особи, які затримані в порядку ст. 100 КПК та вчинили втечу, кримінальної відпові­дальності за ст. 393 КК не несуть.

Частина 2 ст. 393 КК передбачає кваліфікуючі ознаки цього злочину: вчинення його повторно; за попередньою змовою групою осіб; способом, небезпечним для життя чи здоров'я інших осіб; втечу, поєднану із заволодінням зброєю чи з її використанням, або із засто­суванням насильства чи погрозою його застосування, або шляхом підкопу, а також з пошкодженням інженерно-технічних засобів охо­рони.

Для застосування ч. 2 ст. 393 КК достатньо однієї із зазначених ознак, хоча можливе також їх поєднання.

Повторність втечі має місце незалежно від того, чи була особа вже засуджена за раніше вчинену втечу. Повторність виключається, якщо за раніше вчинену втечу погашена або знята судимість, або закінчилися строки давності. Повторність є і тоді, якщо раніше мало місце готування або замах на втечу або раніше вчинена втеча була закінченим злочином. Не має значення також, що раніше особа бра­ла участь у втечі як пособник, а не як виконавець, а також у ситуа­ціях протилежного характеру.

Втеча за попередньою змовою групою осіб має місце тоді, ко­ли в ній безпосередньо брали участь дві чи більше особи, які зазда­легідь домовилися про спільну втечу. Створення такої групи для вчинення злочину утворює готування до вчинення цього злочину.

Втеча, вчинена способом, небезпечним для життя чи здо­ров'я інших осіб, має місце, коли винний усвідомлює, що ним за­стосовується спосіб, що є небезпечним для життя чи здоров'я не тільки однієї людини (наприклад, використання транспортних засо­бів, що створюють таку небезпеку, вибух, щоб зруйнувати перешко­ду тощо).

Втеча, поєднана із заволодінням зброєю чи з й використан­ням, передбачає дії винного з обеззброєння охорони або заволодіння холодною зброєю (наприклад, заточкою), що належить іншим засудженим, а також застосування цієї зброї.

Втеча, поєднана із застосуванням насильства чи погрозою його застосування, полягає у застосуванні фізичного або психічно­го насильства як способу подолання дій, що перешкоджають втечі. Якщо таке насильство полягало у вбивстві чи заподіянні тяжкого ті­лесного ушкодження, вчинене кваліфікується за сукупністю злочи­нів. Втеча, вчинена при наявності ознак складу злочину, передбаче­ного у ст. 392 КК, також утворює сукупність злочинів.

Втеча, вчинена шляхом підкопу, а також з пошкодженням інженерно-технічних засобів охорони (наприклад, сигналізації), також є кваліфікованою.

Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 392 КК – позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років; за ч. 2 ст. 392 КК – позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.

Втеча із спеціалізованого лікувального закладу (ст. 394 КК). З об'єктивної сторони цей злочин полягає у втечі із спеціалізова­ного закладу (психіатричного чи іншого медичного), а також по до­розі до нього. Поняття втечі за своїми ознаками таке саме, як і у ст. 393 КК.

Суб'єктивна сторона цього злочину – прямий умисел, що поєднаний з метою постійного або тимчасового ухилення від застосування примусових заходів медичного характеру або від примусового лікування.

Суб'єкт цього злочину – особа, щодо якої судом застосовані примусові заходи медичного характеру або примусове лікування.

Покарання за злочин: за ст. 394 КК – арешт на строк до шести місяців або позбавлення волі на строк до двох років.