Злочини проти законів і звичаїв війни.

Безпосереднім об'єктом цих злочинів є порядок, що визначає виконання військовослужбовцями вимог міжнародних конвенцій.

Погане поводження з військовополоненими (ст. 434 КК). Об'єктивна сторона цього злочину виражається в поганому пово­дженні з військовополоненими, яке мало місце неодноразово, або пов'язане з особливою жорстокістю, або спрямоване проти хворих і поранених, а також в недбалому виконанні обов'язків щодо хворих і поранених.

До військовополонених відносяться особистий склад збройних сил, що потрапив під владу України, а також ополченці і доброволь­ці країни, що знаходиться у військовому конфлікті з Україною.

Під поганим поводженням розуміється будь-яка дія або бездіяльність, що заподіює шкоду життю та здоров'ю військовополонених, принижує їх честь та гідність: нанесення тілесних ушкоджень і побоїв, катування, мучення, позбавлення їжі і медичної допомоги, обмеження в правах, передбачених Конвенцією про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року.

Погане поводження з військовополоненими, що містить ознаки більш тяжкого злочину (вбивство, зґвалтування тощо) вимагає до­даткової кваліфікації за відповідними статтями.

Суб'єктивна сторона злочину – вина у формі прямого умислу при поганому поводженні з військовополоненими або у формі необе­режності при недбалому виконанні обов'язків щодо військовополо­нених.

Суб'єктом поганого поводження з військовополоненими може бути будь-який військовослужбовець, а при недбалому виконанні обов'язків щодо хворих і поранених – особи, на яких покладено їх лікування і піклування про них.

Покарання за злочин: за ст. 434 КК – позбавлення волі на строк до трьох років.

Незаконне використання символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та зловживання ними (ст. 435 КК). Об'єк­тивна сторона цього злочину виражається в носінні в районі воєн­них дій символіки Червоного Хреста або Червоного Півмісяця осо­бами, які не мають на те права, а також зловживання в умовах воєнного стану прапорами чи знаками Червоного Хреста і Червоно­го Півмісяця або пофарбуванням, присвоєним санітарно-транспорт­ним засобам.

Суб'єктивна сторона цього злочину – прямий умисел.

Суб'єктом злочину може бути будь-який військовослужбовець.

Покарання за злочин: за ст. 435 КК – позбавлення волі на строк до двох років.