Контроль за звільненими від відбування покарання

Для закріпленні результатів карально-виховного впливу, запобігання вчиненню нових злочинів певною категорією звільнених від відбування покарання передбачено організацію різних форм контролю, що здійснюється відповідно до зако­нодавства та інших нормативно-правових актів.

Адміністративний наглядвстановлюється відповідно до Зако­ну України від 1 грудня 1994 р. «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. 158 КВК «Встановлення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Статтею 159 КВК та Інструкцією про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженою наказом МВС України, ДДУПВП від 4 лис­топада 2003 р. № 1303/203, передбачено порядок здійснення адміністративного нагляду та його припинення.

Зокрема, адміністративний нагляд встановлюється судом щодо засуджених до позбавлення волі, а саме:

— засуджених за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуд­жених 2 і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила про небажання стати на шлях виправлення і вони залишаються суспільно небезпечними;

— засуджених за один із злочинів, пов'язаних з незакон­ним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прикурсорів;


— засуджених за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуд­
жених 2 і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини,
якщо вони після відбування покарання або у мовно-достро­
кового звільнення від відбування покарання систематично
порушують громадський порядок, не реагують на поперед­
ження органів внутрішніх справ, не бажають стати на шлях
виправлення і систематично вчиняють правопорушення.

Адміністративний нагляд встановлюється за місцем мешкан­ня засудженого строком від 1 до 2 років. Початком встановлення вважається день оголошення піднаглядному постанови суду.

Особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, повинні дотримуватись певних правил, зокрема прибути у визначений виправною установою термін до місця мешкання, зареєструватись в органах внутрішніх справ та з'являтись за їх викликом, давати пояснення, не перебувати у визначених органами внутрішніх справ місцях тощо.

Адміністративний нагляд припиняється:

— після закінчення терміну, на який його було встановлено, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про його продовження;

— у разі вчинення піднаглядним нового злочину і направ­лення його до місця відбування покарання;

— у разі погашення або зняття судимості з особи, яка пе­ребуває під наглядом;

— у разі, якщо піднаглядний перестав бути суспільно не­безпечним та позитивно характеризується за місцем роботи і проживання, нагляд може бути припинено достроково.

Кримінально-виконавче законодавство (розділ 26 КВК) де­тально регулює здійснення контролю за поведінкою осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання та звільнених з випробуванням. Так, за особами, умовно-достроково звільне­ними від відбування покарання, протягом невідбутої частини покарання встановлюється контроль громадських організацій і трудових колективів з метою проведення виховної роботи та закріплення результатів виправлення і ресоціалізації. Як правило, виховна робота організується спостережними комісіями і здій­снюється громадськими організаціями та трудовими колективами за місцем роботи, навчання або місцем мешкання.

Контроль за поведінкою осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, протягом іспитового строку здійснюється кримінально-виконавчою інспекцією за місцем мешкання засудженого, а стосовно військовослужбовців — ко­мандирами військових частин. Проведення виховної та про­філактичної роботи покладається на органи внутрішніх справ, а також до цієї роботи можуть залучатися представники влади,


органів місцевого самоврядування, громадські об'єднання релігійні та благодійні організації. Після закінчення іспитової о строку засуджений, який не вчинив нового злочину, сумлінно ставився до праці та виконав інші покладені на нього обов'язки за поданням кримінально-виконавчої інспекції звільняється судом від призначеного йому покарання. Статтею 165 КВК пе­редбачено, що за такими засудженими контроль припиняється, і вони знімаються з обліку кримінально-виконавчої інспекції.