Порядок і умови виконання покарання у виді штрафу

Штрафстановить собою вид кримінального покарання, що полягає у стягненні з засудженого в доход держави певної суми грошей і є найбільш м'яким видом покарання, яке може застосовуватися як основне або як додаткове покарання.

Загальні засади призначення кримінального покарання у вигляді штрафу визначаються кримінальним законодавством України, зокрема, ст. 53 Кримінального кодексу (КК) України. Штраф застосовується як основне або додаткове покарання. Розмірштрафу встановлюється залежно від тяжкості вчиненого злочину з урахуванням майнового стану винного в межах від ЗО до 1000неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо статтями Особливої частини КК України не передбачено вищого розміру штрафу.

Штраф призначається як основне покарання у випадках, коли це покарання передбачене санкцією відповідної статті КК України. Як додаткове покарання штраф призначається також лише у випадках, коли він передбачений санкцією статті закону, за якою підсудний визнаний винним.

Порядок і умовивиконання покарання у вигляді штрафу визначаються в Главі 5 Кримінально-виконавчого кодексу України.За нею засуджений зобов'язаний сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком суду законної сили і повідомити про це відповідний суд шляхом надання докумен­та про сплату штрафу. У разі несплати засудженим штрафу уцей строк його стягнення провадиться примусово органом державної виконавчої службина підставі виконавчого листа, виданого судом, який постановив вирок, з такими особли­востями: в постанові про відкриття виконавчого провадження


державний виконавець не встановлює строк для добровільного виконання вироку суду; засуджений звільняється від сплати виконавчого збору.

У разі неможливості сплатити повний розмір штрафу суд може замінитинесплачену суму штрафу покаранням у виді громадських або виправних робіт відповідно до ст. 53 КК

України:

— 10 годин громадських робіт за 1 встановлений законо­давством неоподатковуваний мінімум доходів громадян;

— 1 місяць виправних робіт за 4 встановлених законодав­ством неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, але на строк не більше 2 років.

Якшо засуджений ухиляєтьсявід сплати штрафу, він при­тягується до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 389 КК України.