Порядок та умови виконання покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю

Зміст такого виду покарання, як позбавлення права обійма­ти певні посади або займатися певною діяльністю(ст. 55 КК), полягає в обмеженні права засудженого протягом встановле­ного у вироку строку обирати на власний розсуд рід занять чи роботу. Застосування цього покарання призводить до втрати або обмеження певних пільг і переваг. Так, через відносно тривалий термін цього покарання воно може призвести до


екваліфікації засудженого, спричинити перерву спеціального двдового стажу, необхідність здобувати нову спеціальність, м самим завдає винній особі не тільки моральних страждань, а й зачіпає її майнові інтереси.

різниця між позбавленням права обіймати певні посади і поз­бавленням права займатися певною діяльністю полягає в тому, шо перше позбавляє засудженого права бути, наприклад, поса­довою особою тієї чи іншої категорії, тоді як заборона займатися певною діяльністю пов'язана з неможливістю для засудженого працювати в тій чи іншій галузі державного, господарського або громадського життя, навіть і не як посадова особа.

Якшо суд вважає необхідним призначити позбавлення прав, передбачених коментованою статтею, як додаткове покарання, він може зробити це і у випадках, коли санкція застосовуваної статті не передбачає цього покарання.

Застосовуючи це покарання, суд повинен точно вказати у вироку, які саме посади засуджений не має права обіймати або яким саме видом діяльності йому забороняється займатися і на який строк. При цьому треба мати на увазі, що заборона займатися певною діяльністю передбачає і заборону обіймати у відповідній галузі будь-які посади.

Вказівка у вироку на заборону засудженому обіймати певні посади (наприклад у торговельних організаціях) або заборона обіймати посади, пов'язані з матеріальною відповідальністю, не позбавляє засудженого права у першому випадку обіймати в торговельних організаціях посади, які не належать до категорії матеріально відповідальних.

Суд може позбавити особу права обіймати ті чи інші посади або займатися тією чи іншою діяльністю, якщо її визнано винною у вчиненні злочинів, які за своїм характером пов'язані із обій­манням посади або діяльністю такого характеру. Уявлення про випадки, коли такий зв'язок має місце, можуть дати статті Особ­ливої частини, які передбачають застосування цих покарань.

Посади можуть бути: займаними за призначенням або ви­борними, постійними і тимчасовими.

Якщо основне покарання пов'язане з позбавленням волі, то строк позбавлення права обіймати певні посади або займа­тися певною діяльністю обчислюється з моменту фактичного відбування основного покарання. Наприклад, якщо за пору­шення правил безпеки руху автотранспорту особу засуджено за частинами 1, 2 чи 3 ст. 286 КК до позбавлення волі на І роки з позбавленням права керувати транспортними за­собами протягом року, це означає, що засуджений не може працювати водієм автотранспорту протягом 3 років.


Обмеження прав, передбачених коментованою статтею, якщо вони призначені як додаткове покарання, може бути зняте достроково в порядку, передбаченому ст. 74 КК.

Порядок виконання покарання у виді позбавлення права обіймати ті чи інші посади або займатися тією чи іншою діяль­ністю передбачено главою 7 КВК України (статті 30—35).