Виконання покарань, що застосовуються до військовослужбовців

Конституція України у ст. 17 встановлює, що оборона України, захист ЇЇ суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України, які створюються відповідно до закону. Охорона держави та її захист згідно зі ст. 65 Конституції України є обов'язком громадян України.

Громадяни України відбувають військову службу відповідно до закону.

Військовослужбовці й військовозобов'язані поділяють­ся на рядовий склад, сержантський і старшинський склад, склад прапорщиків і мічманів та офіцерський склад, який, у свою чергу, поділяється на молодший і старший офіцерський склад. Кожному військовослужбовцю і військовозобов'язаному присвоюється військове звання. Усі звання в Збройних Си­лах України та інших військах поділяються на армійські та флотські. До військових звань громадян, які перебувають у запасі або відставці, додаються відповідно слова «запасу» чи «у відставці». Військові звання присвоюються відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, що затверджене Указом Президента України від 7 листопада 2001 р. № 1053.

Крім військовозобов'язаних і військовослужбовців Зброй­них Сил України, військові звання мають також військовослуж­бовці, які проходять службу в органах Державної прикордонної служби, військах цивільної оборони, Службі безпеки України, внутрішніх військах МВС України, Управлінні охорони вищих посадових осіб України та в інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства України.

Чинне кримінальне законодавство не передбачає особливої системи покарань для військовослужбовців та осіб, прирівня­них до них, але для досягнення мети покарання суд вправі застосувати до цієї категорії такі покарання:

— позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу;


службові обмеження для військовослужбовців;

— тримання військовослужбовців в дисциплінарному ба­тальйоні.