Транспортне експедирування

На відміну від раніше чинного ЦК, який не передбачав регулювання договору експедиції, ЦК 2003 р. містить спеціальну главу 65 "Транспортне експедирування".

Договір транспортного експедирування— це договір, за яким одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів (ч.і

ст.929 ЦК).

Договором може бути встановлено обов'язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов'язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити його відправку і одержання, а також інші зобов'язання, пов'язані з перевезенням.

Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).

Положення гл.65 поширюються також на випадки, коли обов'язки експедитора виконуються перевізником.

Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами.

Предметдоговору експедиції — послуги з безпосереднього відправлення або одержання вантажів і виконання інших допоміжних операцій, що сприяють реалізації цієї мети. За договором транспортної експедиції виконується комплекс допоміжних, додаткових робіт, пов'язаних із забезпеченням роботи транспорту.

Договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі. Клієнт повинен видати експедиторові довіреність, якщо вона є необхідною для виконання його обов'язків (ст.930 ЦК).

Письмова форма договору обумовлена складністю прав і обов'язків сторін за договором, можливістю внесення до нього додаткових умов щодо виконання низки фактичних дій. Договори на транспортно-експедиційне обслуговування можуть укладатися на разове експедиційне доручення і на тривалий строк.

Сторони у договорі— експедитор і клієнт. Коло осіб, які виступають на стороні експедитора чи клієнта, не обмежене. Зазвичай

як експедитор виступає суб'єкт підприємницької діяльності — юридична особа, правоздатність якої спрямована на транспортно-експедиційне обслуговування. Експедиторами можуть бути і громадяни — суб'єкти підприємницької діяльності.

Обов'язки сторін.Основним обов'язком експедиторає відправлення вантажів залізничним, водним або Іншим видом транспорту чи одержання вантажу, який прибув на адресу клієнта. При цьому експедитором оформляються товарно-транспортні документи і разом з вантажем пред'являються до перевезення. Якщо вони заповнені клієнтом, експедитор перевіряє правильність їх заповнення, оплачує за клієнта провізні платежі, оформляє перевізні документи на вантаж, що прибув на адресу клієнта, бере участь у необхідних випадках у складанні комерційного акта.

За договором експедиції експедитор може також взяти на себе виконання дій, пов'язаних з відправленням або одержанням вантажів (упакування, маркування, завантаження, вивантаження тощо). Вони є складовими предмета договору експедиції, оскільки спрямовані на забезпечення нормального виконання обов'язків з відправлення та одержання вантажів і мають допоміжний характер. При виконанні договору експедитор має право залучити до виконання своїх обов'язків інших осіб. У цьому разі він відповідає перед клієнтом за порушення договору.

Основними обов'язками клієнтає надання експедитору вантажів, що підлягають відправленню, прийняття вантажу, що прибув на його адресу, а також сплата експедитору обумовленої плати та інших витрат, понесених ним при відправленні або одержанні вантажів.

Розмір плати експедиторові передбачається договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт має виплатити експедитору розумну плату.

Крім того, клієнт зобов'язаний надати експедиторові документи та іншу інформацію про властивості вантажу, умови його перевезення, а також інформацію, необхідну для виконання експедитором обов'язків, встановлених договором. Експедитор повинен повідомити клієнта про виявлені недоліки одержаної інформації, а у разі її неповноти — вимагати у клієнта необхідну додаткову інформацію. У випадку ненадання клієнтом документів та необхідної Інформації експедитор має право відкласти виконання своїх обов'язків за договором транспортного експедирування до надання документів та інформації у повному обсязі.

Відповідальність за договором транспортного експедирування.Майнова відповідальність сторін за договором експедиції визначається договором, а також загальними нормами зобов'язального права, нормами транспортних кодексів (статутів). Обов'язковою умовою настання відповідальності є вина несправної сторони.

Відповідальність настає за неподання транспортних засобів і контейнерів під завантаження, неправильне завантаження, несвоєчасну

доставку, втрату, псування, пошкодження, нестачу, невикористання поданих транспортних засобів і контейнерів, затримку їх під завантаженням або вивантаженням, за несвоєчасну оплату тощо.

Майнова відповідальність сторін за договором експедиції залежно від характеру порушення настає у вигляді неустойки (штрафу, пені) і відшкодування заподіяних збитків. У кожному конкретному разі вид санкції, її розмір, нормативно-правовий акт, що визначає цю відповідальність і яким слід керуватися, залежать від фактичних обставин за договором і характеру порушеного обов'язку. Так, за неправильне оформлення документів, неправильне завантаження, несвоєчасну доставку вантажів, незабезпечення їх збереження, затримку транспортних засобів і контейнерів під завантаженням або вивантаженням відповідальність настає відповідно до транспортних кодексів (статутів).

За порушення обов'язків за договором транспортного експедирування експедитор відповідає перед клієнтом відповідно до гл.51 ЦК. Клієнт або експедитор має право відмовитися від договору транспортного експедирування, попередивши про це другу сторону в розумний строк. Сторона, яка заявила про таку відмову, зобов'язана відшкодувати другій стороні збитки, завдані їй у зв'язку з розірванням договору.

Додаткова література:

1. Витрянский В. Ответственность по договору перевозки груза //Хозяйство и право. — 2001. — №5. — С.36-54.

2. Зобов'язальне право: теорія І практика / За ред. О.В. Дзери. —К., 1998.

3. Калпин А.Г. Договори фрахтования судна. Чартер и коносамент: Тексти лєкций. — М., 1988.

4. Колпаков Н.Т. Регулирование перевозок во внутреннем вод-ном и смешанном сообщении. — М., 1981.

5. Красько И. О договоре зкепедиции // Предпринимательство,хозяйство и право. — 2000. — №6. — С.24-25.

6. Луць В.В. Контракти у підприємницькій діяльності. — К.,

1999.

7. Цивільний кодекс України: Коментар. — Харків, 2003.

Глава 31

Зберігання. Страхування. Доручення. Комісія. Управління майном

1. Зберігання.

2. Страхування.

 

2.1. Поняття страхування.

2.2. Види і форми страхування.

2.3. Договір страхування.

 

3. Доручення.

4. Комісія.

5. Управління майном.