Строки захисту цивільних прав. Позовна давність

Можливість захисту цивільних прав у багатьох випадках залежить В1Д дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

               
   
   
   
 
 
 
 


Зокрема для захисту прав важливе значення мають претензійні г строки і строки позовної давності.

Претензійний строк — цс встановлений законодавством проміжок часу, протягом якого особа у встановлених законом випадках має звернутися до порушника договору з вимогою (претензією) пр0 врегулювання спору, що виник між ними. їх дотримання має важливе значення, оскільки надалі від цього залежить можливість позовного захисту. Водночас сфера застосування цих строків обмежена І за суб'єктним складом, і за колом відносин (деякі господарські відносини).

Більш загальною є вимога дотримання строку позовної давності, яка стосується всіх учасників цивільних правовідносин.

Позовна давність — це строк, в межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст.256 ЦК).

Значення Інституту позовної давності пояснюється низкою причин. Насамперед обмеження строку для розгляду спору полегшує надання доказів, підвищує їх достовірність і тим сприяє встановленню судами істини. Крім того, встановлення строку позовної давності сприяє стабілізації цивільних правовідносин, усуненню невизначеності у відносинах між їх учасниками. Нарешті, позовна давність стимулює активність учасників цивільного обігу у здійсненні прав і виконанні обов'язків.

З урахуванням значення цього інституту позовна давність встановлена безпосередньо законом і може змінюватися угодою сторін лише у бік збільшення строку, але не скорочення. Про таке збільшення строків позовної давності сторони мають укласти договір, для якого передбачається проста письмова форма (ст.259 ЦК).

Позовна давність поділяється на два види: загальну І спеціальну.

Загальна позовна давність становить три роки (ст.257 ЦК) і застосовується до всіх позовів, крім тих, для яких законодавцем встановлені спеціальні правила.

Спеціальна позовна давність може встановлюватися законом для окремих видів вимог. Вона може бути порівняно із загальною позовною давністю скороченою; подовженою.

Скорочена спеціальна позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог:

— про стягнення неустойки (штрафу, пені);

— про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації. У цьому разі позовна давність обчислюється від дня поміщення цих відомостей у засобах масової інформації або від дня, коли особа довідалася чи могла довідатися про ЦІвідомості;

— про переведення на співвласника прав та обов"язків покупцяу разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності (ст.362 ЦК);

— у зв'язку з недоліками проданого товару (ст.681 ЦК);

— про розірвання договору дарування (ст.728 ЦК);

_- у зв'язку з перевезенням вантажу, пошти (ст.925 ЦК); — про оскарження дій виконавця заповіту (ст.1293 ЦК). Подовжена спеціальна позовна давність, у свою чергу, може бути двох різновидів: 5 років; 10 років.

Позовна давність у 5 років застосовується до вимог про визнан-недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства або

обману. .

Позовна давність у Ш років застосовується до вимог про застосування наслідків нікчемного правочину.

Обчислення позовної давності. Оскільки позовна давність є видом строків, при її обчисленні використовуються загальні правила ст.ст.253-255 ЦК. При цьому правило про обчислення позовної давності сформульоване в ч.2 ст.260 ЦК як імперативне. Тобто, порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за домовленістю сторін.

Оскільки і загальна, і спеціальна позовна давність обчислюються роками, то при їх обчисленні використовуються правила щодо обчислення строків роками (ч.і ст.254 ЦК). Отже, позовна давність спливає у відповідні місяць та число останнього року строку о 24 годині. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день. Якщо закінчення позовної давності припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця. Крім того, письмові заяви (позовні заяви, тощо) та повідомлення, здані до установ зв'язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно (ст.255 ЦК).

За загальним правилом перебіг позовної давності починається від дня виникнення права на позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ст.261 ЦК). Наприклад, повернувшись додому з роботи, особа виявляє нестачу речей. У цей момент вона дізнається про порушення її права власності. Можлива також ситуація, коли існує припущення (презумпція) стосовно того, що особа дізналася про порушення права, навіть якщо сам потерпілий не звернув на це уваги. Так, якщо гроші були позичені на два місяці і не повернуті до закінчення цього строку, то припускається, Що кредитор дізнався про порушення свого права на наступний День після закінчення строку договору, хоч сам він забув про існування боргу.

Крім того, для окремих випадків порушення цивільних прав законом встановлюються спеціальні правила визначення початку пе-Ребігу позовної давності.

Зокрема, в чч.2-6 ст.261 ЦК зазначені такі випадки:

1) перебіг позовної давності за вимогами про визнання недійним правочину, вчиненого під впливом насильства, починається В1Д Дня припинення насильства;

2) перебіг позовної давності за вимогами про застосування наслідків нікчемного правочину починається від дня, коли почалосяйого виконання;

3) у разі порушення цивільного права або інтересу неповнолітньої особи позовна давність починається від дня досягнення неюповноліття;

4) за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебігпозовної давності починається зі спливом строку виконання;

5) за зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений абовизначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогупро виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давностіпочинається зі спливом цього строку;

6) за регресиими зобов'язаннями перебіг позовної давності починається від дня виконання основного зобов'язання.

Законом можуть бути встановлені винятки Із загальних правил, встановлених ЦК для визначення початку перебігу позовної давності.

Слід звернути увагу на те, що згідно зі ст.262 ЦК заміна сторін у зобов'язанні не змінює порядку обчислення та перебігу позовної давності.

Зазвичай перебіг позовної давності є процесом безперервним. Однак протягом цього часу можуть виникнути обставини, що перешкоджають поданню позову. Ці обставини є підставами для зупинення (призупинення), переривання або відновлення перебігу позовної давності.

Зупинення перебігу позовної давності полягає в тому, що період часу, протягом якого діють обставини, передбачені законом, не зараховується в строк позовної давності. Тобто враховується лише час, що минув до і після зупинення перебігу позовної давності.

Згідно зі ст.263 ЦК перебіг позовної давності зупиняється:

1) якщо пред'явленню позову перешкоджала надзвичайна абоневідворотна за даних умов подія (непереборна сила). Такою подією може бути стихійне лихо (наприклад, землетрус) або соціальніявища (наприклад, страйки);

2) у разі відстрочення виконання зобов'язання (мораторій) напідставах, встановлених законом. Мораторій може бути оголошений стосовно якогось окремого виду зобов'язань або за всіма зобов'язаннями в цілому. На відміну від непереборної сили, мораторій створює не фактичні, а юридичні перешкоди для подання позову;

3) у разі зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акта, який регулює відповідні відносини. В цьому разі позовнадавність зупиняється, якщо законодавчий орган виносить рішенняпро зупинення дії закону або іншого нормативного акта на якийсь,як правило, визначений час, або до прийняття іншого нормативного акта, що регулює відповідні відносини;

4) якшо позивач або відповідач перебуває у складі Збройних

України та інших створених відповідно до закону військових

ь муваннях, переведених на воєнний стан (наприклад, у складі

потворчих сил ООН). Проте проходження військової служби в МЦоний час не зупиняє перебігу строку позовної давності. М Слід зазначити, що вказана обставина є підставою зупинення озовної давності лише у відносинах, в яких хоча б однією із сто-Пн є фізична особа. Що стосується відносин між юридичними особами то для них підставами зупинення позовної давності можуть 6rn лише непереборна сила, мораторій та зупинення дії закону або іншого нормативного акта.

У разі виникнення зазначених обставин перебіг позовної давності зупиняється на весь час існування цих обставин.

Від дня припинення обставин, що були підставою для зупинення перебігу позовної давності, перебіг позовної давності продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Слід звернути увагу на те, що на відміну від ЦК 1963 p., який передбачав, що обставини, які спричиняють зупинення позовної давності, мають настати або продовжуватися в останні шість місяців її перебігу, ЦК 2003 р. такого обмеження не встановлює. Тобто зазначені в ст.263 ЦК обставини можуть виникнути в будь-який момент перебігу позовної давності і це не впливає на визнання їх підставами зупинення перебігу позовної давності.

Переривання перебігу позовної давності полягає в тому, що час, який минув до настання обставини, з якою закон пов'язує переривання, не зараховується в позовну давність, і її перебіг після переривання починається спочатку. Обставини, що переривають перебіг позовної давності, можуть виникнути в будь-який час до її спливу.

Згідно зі ст-264 ЦК перебіг строку позовної давності переривається:

1) вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свогоборгу або іншого обов'язку (наприклад, часткове повернення боргу, лист з проханням про відстрочку повернення боргу тощо);

2) у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників;

3) у разі пред'явлення особою позову, якщо предметом такогопозову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.

Позов має бути поданий з дотриманням встановлених вимог до його оформлення та змісту. Якщо ці вимоги порушені, то позов не приймається судом до розгляду або залишається без розгляду і не ПеРериває позовну давність (ст.265 ЦК).

Проте якшо суд залишив без розгляду позов, пред'явлений у Кримінальному процесі, час від дня пред'явлення позову до наб-Рання законної сили рішенням суду, яким позов було залишено без Розгляду, не зараховується до позовної давності. Якщо ж частина СтРоку, що залишилася, є меншою ніж шість місяців, вона подовжується до шести місяців (ч.2 ст.265 ЦК).

Наслідки спливу позовної давності традиційно пов'язувалися з втратою права на задоволення позову про захист порушеного права

Водночас ст.267 ЦК передбачає низку нових положень, спрямованих на більш повний захист особи, цивільні права якої порушені

Вони полягають, зокрема, в такому:

1) особа, яка виконала зобов'язання після спливу позовної давності, не має права вимагати повернення виконаного, навіть якщовона у момент виконання не знала про сплив позовної давності;

2) заява про захист цивільного права або інтересу має бутиприйнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності;

3) позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення;

4) сплив позовної давності про застосування якої стороною вспорі є підставою для відмови у позові;

5) якщо суд визнає поважними причини пропущення позовноїдавності, порушене право підлягає захисту.

Отже, фактично сплив позовної давності є підставою для відмови у позові лише коли про її застосування заявлено стороною у спорі і суд не визнає поважними причини пропущення позовної давності.

Оскільки позовна давність на основні та додаткові вимоги обчислюється щодо кожної вимоги окремо, може трапитися так, що на основну вимогу позовна давність не пропущена, тоді як додаткова вимога (про стягнення неустойки, накладення стягнення на заставлене майно тощо) погашається спливом позовної давності. Однак якщо позовна давність пропущена на основну вимогу, вона вважається пропущеною і стосовно додаткової вимоги (ст.266 ЦК).

Додатковою гарантією для осіб, цивільне право чи Інтерес яких порушено, є встановлення в ст.268 ЦК переліку вимог, на які не поширюється позовна давність.

Зокрема, позовна давність не поширюється:

1) на вимогу, що випливає із порушення особистих немайновихправ, крім випадків, встановлених законом;

2) на вимогу вкладника до банку (фінансової установи) про видачу вкладу (наприклад, за договором банківського вкладу (депозиту) - ст.1058 ЦК);

3) на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю (наприклад, ст.ст,1162,1166, 1168 ЦК);

4) на вимогу власника або Іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування,яким порушено його право власності або інше речове право(ст.393 ЦК);

5) на вимогу страхувальника (застрахованої особи) до страховика про здійснення страхової виплати (страхового відшкодування) --ст.990 ЦК.

 

няяелений перелік згідно з ч.2 ст.268 ЦК не є вичерпним, от-Н випадки можуть бути передбачені законом. При встанов- ЦК і цифіки певних правовід

итіН випадки можуть бути передбачн р

ЖЄ' нього переліку ЦК виходить зі специфіки певних правовід-ЛЄИН оскільки предметом захисту тут, як правило, є право, не об-

?т?яно з п п 6 7 Прикінцевих та перехідних положень правила ntf ппо позовну давність застосовуються до позовів, строк пред'яв-«я яких встановлений законодавством, що діяло раніше, не пив до набрання чинності Кодексом. До позовів про визнання пепечуваного правочину недійсним і про застосування наслідків дійсності нікчемного правочину, право на пред'явлення якого виникло до 1 січня 2004 p., застосовується позовна давність, встановлена для відповідних позовів законодавством, що діяло раніше.

Додаткова література:

1. Грибанов В.П. Предельї осушествления и защитьі граждан-ских прав. — М., 1972.

2 Кириллова М.Я. Исковая давность. — М., ІУОЬ.

3 Павлов А.А. Присуждение к исполнению обязанности в на-туре как способ защитьі гражданских прав в обязательственньїхправоотношениях. — СПб., 2001.

4. Ромовская З.В. Защита в советском семейном праве. —

Львов, 1985.

5. Черепахин Б.Б. Правопреемство по советскому гражданскому

праву. — М., 1962.

6. Знгельман И.Е. О давности по русскому гражданскому праву: Историко-догматическое исследование. — М., 2003.

Глава 13 Правочини

1. Поняття і ознаки правочину. " 2. Види правочинів.

3. Форми правочинів.

4. Тлумачення змісту правочину.

5. Відмова від правочину.

6. Недійсність правочинів.

7. Правові наслідки недійсності правочину.

8. Окремі види недійсних правочинів.

 

8.1. Правочини з дефектами суб'єктного складу.

8.2. Правочини з дефектами волі.

8.3. Правочини з дефектами форми.

8.4. Правочини з дефектами змісту та порядку укладення правечину.