Зовнішньоекономічні підрядні операції з давальницькою сировиною

Суть операцій із давальницькою сировиною (толлінг) у тому, що власник сировини, який не має потужностей з її переробки, передає її переробному підприємству в обсязі, що забезпечує одержання необхідної кількості готової продукції, оплату витрат переробника та одержання переробником прибутку на капітал, вкладений ним у процесі переробки. Сторонами договору є, з одного боку, постачальник сировини та одержувач готової продукції, з іншого — переробник. Предметом договору є переробка сировини в готову продукцію з встановленими в договорі технічними показниками1.

Спеціальне регулювання зовнішньоекономічних операцій із давальницькою сировиною обумовлено як істотною специфікою цих операцій, так і значною їх кількістю в числі зовнішньоекономічних операцій.

Всі зовнішньоекономічні операції з давальницькою сировиною регулюються Законом України від 15 вересня 1995 р. "Про опера-

1 Див.: Синецкий Б.И. Основьі коммерческой деятельности. - М., 1998. - С.321.

ції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" в редакції Закону від 4 жовтня 2001 р. (далі — Закон).

Крім цього Закону, операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах регулюють інші нормативно-правові акти, зокрема:

— Закон "Про зовнішньоекономічну діяльність";

— Закон від 3 березня 1997 р. "Про податок на додану вартість";

— Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів);

— Постанова Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1997 р.№1216 "Про встановлення показників питомої ваги давальницькоїсировини у загальній вартості готової продукції за окремими видами операцій у зовнішньоекономічних відносинах" та інші.

Операцією з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинахвідповідно до Закону вважається операція з попередньої поставки сировини для наступного її перероблення (оброблення, збагачення чи використання) незалежно від кількості виконавців, а також етапів (операцій з перероблення цієї сировини), з метою отримання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки, а також на заключному етапі є основним матеріалом, її вартість становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції, при цьому обов'язковою є попередня поставка виконавцю давальницької сировини з метою повернення виготовленої із неї готової продукції замовнику.

Давальницькою сировиноювважається сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, ввезені на митну територію України Іноземним замовником (чи закуплені іноземним замовником за іноземну валюту в Україні) або вивезені за її межі українським замовником для використання у виробленні готової продукції. Давальницька сировина не може бути придбана іноземним замовником на митній території України за національну валюту України або отримана ним в результаті проведення інших операцій, у тому числі товарообмінних. Право власності на давальницьку сировину на кожному етапі її переробки, а також на вироблену з неї готову продукцію належить замовнику.

В останній редакції Закону дане визначення форс-мажорних обставин.Вони визначені як непередбачені та переборні події, шо відбуваються незалежно від волі і бажання замовника або виконавця (війна, блокада, страйк, пожежа, аварія, паводок, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо, заборона експорту (імпорту), валютні обмеження або інші обмеження прав власності на сировину чи готову продукцію, у тому числі на їх переміщення, прийняті державою або відповідним державним органом, тощо) і призводять до порушення умов укладених контрактів, Закону та інших законодавчих актів.

 

20*

Порядок ввезення на митну територію України давальницької сировини іноземного замовника та вивезення виробленої з неї готової продукції.Давальницька сировина, що ввозиться на митну територію України іноземним замовником, обкладається ввізним митом за ставками Єдиного митного тарифу України, податками та зборами, що справляються при ввезенні товарів відповідно до законодавства.

Сплата ввізного мита, податків та зборів (крім митних зборів) провадиться українським виконавцем шляхом видачі простого векселя органу державної податкової інспекції за місцезнаходженням виконавця із строком платежу, що дорівнює строку здійснення операції з давальницькою сировиною, але не більше як на 90 календарних днів з моменту оформлення ввізної вантажної митної декларації. Сума, зазначена у векселі, визначається у валюті контракту на здійснення операцій з давальницькою сировиною.

У разі вивезення готової продукції в повному обсязі, передбаченому контрактом, за межі митної території України у період, зазначений у Законі, вексель погашається і ввізне мито, податки та збори (крім митних зборів) не справляються. Вексель погашається також у разі часткового вивезення готової продукції за межі митної території України, передбаченого умовами контракту, якщо український виконавець документально підтвердить сплату ввізного мита, податків та зборів, які мають бути сплачені у разі ввезення в Україну частини сировини, з якої вироблено не вивезену з України готову продукцію. Для визначення суми платежу мита, податків та зборів вартість давальницької сировини перераховується у національну валюту України за курсом Національного банку України, що діяв на день платежу за векселем. Облік векселів ведеться органом державної податкової служби за місцезнаходженням виконавця.

Якщо ввозяться ті види давальницької сировини, які не обкладаються ввізним митом, податками та зборами, український виконавець подає органу державної податкової служби письмове зобов'язання щодо вивезення готової продукції у зазначений у Законі період. У разі вивезення готової продукції в обумовленому письмовим зобов'язанням обсязі у період, зазначений у Законі, письмове зобов'язання погашається.

Підставою для митного оформлення давальницької сировини, що ввозиться на митну територію України, є подання українським виконавцем митному органу копії векселя (письмового зобов'язання), авізованого (взятого на облік) органом державної податкової служби за місцезнаходженням виконавця, та копії зовнішньоекономічного контракту на переробку давальницької сировини.

Підставою для митного оформлення готової продукції, що вироблена з використанням давальницької сировини, ввезеної на митну територію України, і вивозиться з її території, є подання українським виконавцем митному органу копії векселя (письмового зобов'язання) та копії ввізної вантажної митної декларації, а у разі

потреби — і висновку Торгово-промислової палати України або регіональних торгово-промислових палат про те, що готова продукція вироблена внаслідок переробки давальницької сировини, вартість якої становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції.

Підставою для погашення векселя (письмового зобов'язання) є подання українським виконавцем органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням копії вивізної вантажної митної декларації з відміткою митниці, яка здійснила митне оформлення готової продукції, про фактичне перетинання готовою продукцією митного кордону України.

Порядок видачі, обліку, відстрочення та оплати (погашення) векселів (письмових зобов'язань) встановлюється Державною податковою адміністрацією України за погодженням з Міністерством фінансів України. Під час оформлення вантажної митної декларації на ній робиться відмітка "Давальницька сировина" і проставляється код відповідно до класифікатора угод.

Готова продукція, вироблена з давальницької сировини, ввезеної іноземним замовником на митну територію України з урахуванням вимог Закону, і вивозиться з митної території України, не обкладається вивізним (експортним) митом та іншими податками і зборами (крім митних зборів), що справляються у разі експорту товарів, і не підпадає під режим ліцензування та квотування. На готову продукцію, яка вироблена з використанням давальницької сировини, ввезеної на митну територію України іноземним замовником, і належить йому, не поширюється спеціальний режим експорту товарів, за винятком товарів спеціального призначення, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок реалізації на митній території України готової продукції, що вироблена з давальницької сировини, ввезеної іноземним замовником.Готова продукція, вироблена із давальницької сировини, ввезеної іноземним замовником у порядку та на умовах, передбачених ст.2 Закону, може реалізовуватися на митній території України лише через зареєстроване ним в Україні постійне представництво, яке оформляє ввізну вантажну митну декларацію на готову продукцію (без фактичного її ввезення на митну територію України) і сплачує ввізне мито, інші податки та збори, передбачені законодавством для аналогічних імпортних товарів. Ввізне мито сплачується за пільговими ставками Єдиного митного тарифу України, а нафтопродукти, вироблені з давальницької нафти, звільняються від обкладення ввізним митом.

Підставою для погашення векселя (письмового зобов'язання), виданого у порядку, передбаченому ст.2 Закону, є подання українським виконавцем органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням копії ввізної вантажної митної декларації на готову продукцію (без фактичного ввезення її в Україну), оформленої постійним представництвом іноземного замовника; копії контракту, укладеного іноземним замовником з покупцем готової про-

дукци; акта здавання-приймання готової продукції постійним представництвом іноземного замовника; довідки про сплату ввізного мита, інших податків і зборів, виданої органом державної митної служби за місцезнаходженням постійного представництва іноземного замовника.

Постійне представництво іноземного замовника зобов'язане передати зазначені документи українському виконавцеві протягом 10 робочих днів після оформлення акта приймання-передачі готової продукції.

Розрахунки між українським виконавцем та постійним представництвом іноземного замовника провадяться у національній валюті України через рахунки постійного представництва в установах банків у порядку, що встановлюється Національним банком України.

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати або заборонити реалізацію на митній території України окремих видів готової продукції, виробленої з давальницької сировини іноземного замовника, якщо це може завдати шкоди економіці країни.

Законом "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" визначений порядок закупівлі на митній території України іноземним замовником давальницької сировини та порядок реалізації або вивезення виробленої з неї готової продукції.

Давальницька сировина може закуповуватися іноземним замовником на митній території України у суб'єкта підприємницької діяльності України лише за іноземну валюту.

Підставою для митного оформлення готової продукції, що вироблена з використанням давальницької сировини, закупленої за іноземну валюту в Україні, і вивозиться з митної території України, є подання українським виконавцем митному органу копії контракту на придбання іноземним замовником давальницької сировини в Україні та довідки установи банку України про надходження іноземної валюти на рахунок українського постачальника сировини.

Готова продукція, вироблена з давальницької сировини, закупленої іноземним замовником на митній території України, і належить йому, у разі вивезення з митної території України не обкладається вивізним (експортним) митом та іншими податками і зборами (крім митних зборів), що справляються відповідно до законів України, а також не підлягає ліцензуванню та квотуванню, за винятком товарів спеціального призначення, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Закон також регулює порядок вивезення давальницької сировини українського замовника за межі митної території України та повернення в Україну готової продукції.

В Законі встановлена відповідальність за порушення здійснення операцій з давальницькою сировиною.За порушення українським виконавцем (замовником) 90-денних строків, передбачених Зако-

ном, стягується пеня за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості неповерненої готової продукції) в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту України за офіційним валютним курсом Національного банку України, що діє на день нарахування пені, або у гривнях у разі здійснення розрахунків у національній валюті України. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми заборгованості.

У разі прийняття судом чи господарським судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви українського виконавця (замовника) щодо стягнення з іноземного замовника (виконавця) заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання строків, передбачених контрактами, 90-денні строки, передбачені Законом, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не нараховується.

У разі реалізації готової продукції, виробленої з давальницької сировини в країні виконавця або в Іншій країні без обліку (реєстрації) в Міністерстві економіки та з питань європейської інтеграції України, до суб'єкта підприємницької діяльності, що вивіз давальницьку сировину, органами податкової служби України застосовується штраф у розмірі 20 відсотків вартості готової продукції.

Держава гарантує додержання прав і законних інтересів замовників і виконавців операцій з давальницькою сировиною, у тому числі право розпоряджатися на власний розсуд давальницькою сировиною і готовою продукцією, виготовленою з її використанням.