Договори перевезення пасажира, багажу та пошти

Договір перевезення пасажира та багажу— це договір, за яким одна сторона (перевізник) зобов'язується перевезти другу сторону (пасажира) до пункту призначення, а у разі здавання багажу також доставити останній до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання багажу, а пасажир зобов'язується сплатити встановлену плату за проїзд, а у разі здавання багажу — також за його провезення (ч.і ст.910 UK).

Укладення договору перевезення пасажира та багажу підтверджується видачею відповідно квитка та багажної квитанції, форми яких встановлюються відповідно до транспортних кодексів (статутів).

Права пасажира:

1)одержати місце у транспортному засобі згідно з придбанимквитком;

2) провозити із собою безоплатно одну дитину віком до шестироків без права зайняття нею окремого місця;

3) купувати для дітей віком від шести до дванадцяти років дитячі квитки за пільговою ціною;

4) перевозити із собою безоплатно ручну поклажу в межахнорм, встановлених транспортними кодексами (статутами);

Бізнес. Бухгалтерія. - 2000. - №6. - С.83.

5) зробити не більше однієї зупинки у дорозі з подовженнямстроку чинності проїзних документів (квитка) не більше ніж на 10діб, а у разі хвороби — на весь її час;

6) відмовитися від поїздки, повернути квиток і одержати назадповну або часткову вартість квитка — залежно від строку здаванняквитка згідно з правилами, встановленими транспортними кодексами (статутами);

7) отримувати повну та своєчасну інформацію про час і місцевідправлення транспортного засобу за вказаним у транспортномудокументі (квитку) маршрутом;

8) інші права, передбачені ЦК, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актамиі правилами, що видаються відповідно до них (ст.911 ЦК).

У ст.922 ЦК передбачена відповідальність перевізниказа затримку відправлення пасажира та порушення строку доставлення його до пункту призначення.

За затримку у відправленні транспортного засобу, що перевозить пасажира, або запізнення у прибутті такого засобу до пункту призначення перевізник сплачує пасажирові штраф у розмірі, встановленому за домовленістю сторін, транспортними кодексами (статутами), якщо перевізник не доведе, що ці порушення сталися внаслідок непереборної сили, усунення несправності транспортного засобу, яка загрожувала життю чи здоров'ю пасажирів, або інших обставин, що не залежали від перевізника.

У разі відмови пасажира від перевезення з причини затримки відправлення транспортного засобу перевізник зобов'язаний повернути пасажирові провізну плату. Якщо поїздка пасажира з пункту пересадки не відбулася внаслідок запізнення транспортного засобу, який доставив його у цей пункт, перевізник зобов'язаний відшкодувати пасажирові завдані збитки.

Крім того, перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження багажу і пошти. Він відповідає за збереження останніх з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі одержувачеві, якщо не доведе, що втрата, нестача, псування або пошкодження багажу і пошти сталися внаслідок обставин, яким перевізник не міг запобігти та усунення яких від нього не залежало. Перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження прийнятих до перевезення багажу та пошти у розмірі фактичної шкоди, якщо не доведе, що це сталося не з його вини.

KY § 5. Договори морського перевезення вантажу,