Доцільність понять

Поняття є комбінацією ознак, спільних для багатьох предметів. Проте які з наявних спільностей ми виокремлюємо і схоплюємо в нашому по­нятті, — це залежить від того, що саме нас у певний момент цікавить. Утво­рення понять визначається пізнавальним інтересом. Саме цей інтерес ви­значає, в якому обмеженні поняття найкраще служить пізнавальним цілям,

що викликали необхідність утворення самого поняття. Коротше кажучи, вибір наявних комбінацій ознак, які схоплюються в нашому понятті, є пи­танням доцільності.

Наприклад, як «гарантоване право» можна позначити всі норми поведін­ки, які можуть бути впроваджені в життя через організовані примусові дії держави. Водночас за бажання ми маємо можливість позначити терміном «право» також якусь окрему частину цих обов'язкових норм — наприклад, ті норми, які задовольняють вимогу справедливості. Таким чином, виникає поняття «свобода дефініції». Обидва поняття позначають різні сукупності норм. Перше поняття — всі норми (справедливі і несправедливі), які впро­ваджуються державно організованим примусом, друге поняття — лише такі примусові норми, які не є однозначно несправедливими. Якщо ми спинимо­ся на другому визначенні, яке для «правових норм» передбачає певний кри­терій справедливості, то стосовно норм, які гарантовані державою, але які не відповідають зазначеним критеріям, необхідно висунути інше позначення й називати їх, наприклад, просто «примусовими правилами». Вибір чи то першого, чи то другого визначення поняття «право», а саме — право як усі гарантовані державою норми або право як справедливі норми питання доціль­ності. Якщо ми обираємо перше визначення, то виникає понятійна можливість розмежування між справедливим та несправедливим правом; вибір же дру­гого визначення передбачає відмінність між «справжнім правом» і просто «примусовими правилами» поведінки.

Через чітке закріплення узагальнень самі собою розв'язуються позірні проблеми правознавства. Якщо хто-небудь позначає як «право» лише спра­ведливі норми, то цим самим він відокремлює інший склад норм, ніж той, хто — це логічно також можна припустити — позначає як «право» всі норми поведінки, які мають можливість бути втіленими державою. Зрозуміло, що не можна твердження, що закон є несправедливим і тому не є «правом» у першому названому значенні, нашвидкуруч переінтерпретовувати, що цей закон також не є «правом» у сенсі другої дефініції. Через те, що цій проблемі не приділяється достатньої уваги, виникає багато безплідних дискусій про те, чи можна вважати несправедливі закони недійсними [§ 6, V].

Тривають суперечки стосовно того, яке з понять права є найбільш доціль­ним. Різні правові теорії по-різному визначають це поняття, а разом з цим і предмет дослідження правознавства. Дискусія, яка триває між цими право­вими теоріями, може розглядатися як процес тривалого та стомливого пошу­ку такого поняття права, яке б найбільш слугувало пізнавальним інтересам правознавства [§§ 2 ff].

10

У зв'язку з цим цілком ймовірно, що для різних дослідницьких цілей утворюються різні поняття і самого «права». Необхідно лише постійно пам­'ятати про те, що цими різними поняттями охоплюються різні сукупності норм.Наприклад, якщо під «правом» мається на увазі міжнародне право, то цим самим визначаються норми, які відрізняються від права, гарантованого державою, — передусім способом втілення в життя, але також і в інших від­ношеннях.

§ 2. Право як структура фактичної впорядкованості

/. Поняття права у філософському позитивізмі