Трансформація інтересів у праві

Прозору модель того, як у боротьбі інтересів знаходять прийнятний ком­проміс, пропонує плюралістична демократія. Тут створюються групи пред­ставників спільних інтересів, які намагаються об'єднаними зусиллями про­вести спільні інтереси в життя і вступають при цьому в суперечність з інши­ми групами, які мають свої інтереси. Таким чином, релігійні спільноти, об'єд­нання роботодавців та професійні спілки, об'єднання селян, спілки лікарів, адвокатів та суддів, жертв війни та жіночі організації прагнуть впливати не лише на господарське та соціальне життя, але й на формування права. Інте­реси, які згуртовують такі спільноти, виявляють себе, як правило, через по­літичні партії та за їх посередництва у парламенті: їхнім результатом стає вироблення парламентом відповідних законів.

Прагнення політичних та соціальних сил формуються за допомогою пра­вових компетенцій в обов'язкові правові норми та рішення. Сучасна держав­на влада є владою сформованих у систему правових компетенцій. До сис­теми цих компетенцій належать закони та інші правові акти, які врівноважу­ють конкурентні інтереси та впливи, в результаті чого правовим способом (тобто шляхом обгрунтування у правах та обов'язках) визначають міру допу­стимого задоволення інтересів та їх впровадження в життя.

Така дія інтересів на право поширюється не тільки на законодавство, а й на застосування права: дуже часто закон залишає смисловий простір для різних інтерпретацій або для заповнення смислових прогалин, які у ньому є [§ 38, II]. Цим він вимагає від впроваджувача права участі у зважуванні інтересів.

Групи, поділені за інтересами, прагнуть найрізноманітнішим чином спра­вити вплив на державну владу з тим, щоб надати своїм інтересам значення (силу) державного права. Часто вони намагаються безпосередньо проник­нути у державні органи і посадити своїх людей на депутатські місця або в Урядові адміністративні структури. Такий метод «просунення» у державні органи представників певних інтересів стосується передусім сучасних парла-

ментів, у яких опиняються переважно функціонери різних об'єднань. Іноді право навіть гарантує таким групам місце в офіційних органах, наприклад у комітетах, яким передаються офіційно правові повноваження, або у постій­но діючих конституційних органах. Поряд з цим існує зовнішній вплив на державні органи. Таким чином, нині вже усталеною практикою є те, що мі­ністерства перед прийняттям законодавчих проектів та адміністративних рі­шень залучають об'єднання, які мають до них стосунок. Обговорення адмі­ністративних рішень різними об'єднаннями, наприклад у формі радників, нині практично скрізь інституціалізоване. Як ефективний метод справляння впливу на державну владу спрацьовують також «лобіювання» та «зв'язки», які підтримуються з членами уряду або з вищими чиновниками. Опосеред­ковано вплив на державну владу прагнуть здійснювати через громадську думку, що досягається завдяки пресі та іншим засобам.

III. Недостатність генетичного підходу

Юриспруденція інтересів не може обмежуватися лише генетичним мето­дом розгляду. Правові норми є не просто дією інтересів, не тільки деривата­ми від інтересів, але й розв'язанням конфліктів між інтересами. Праву нале­жить регулювати, які з протидіючих інтересів та якою мірою повинні отри­мати своє втілення, а які — поступитись іншим інтересам. Таким чином, ін­тереси є стимулом до формування права. Вони задають найважливіші про­блеми, стосовно яких право повинно прийняти відповідні рішення. Водно­час інтереси залишаються предметами правової оцінки та правових рішень як для законодавства, так і для застосування права. Простий генетичний спосіб розгляду та сфера суто соціологічного закінчуються саме на принципі «зва-ження» інтересів. Для здійснення правосуддя необхідно крім аналізу діючих інтересів здійснити оцінки, які не можуть бути надані самими соціологіч­ними категоріями [Хекк, 1932,106 ff].

Класична юриспруденція інтересів рекомендує впроваджувачу права орі­єнтуватися на аналогічні зважування інтересів законодавцями. Проте зали­шається відкритим питання, на що ж при цьому повинен орієнтуватися сам законодавець. Крім того, впроваджувач права не йде за зазначеними вище рекомендаціями у тому разі, якщо в законодавчій оцінці інтересів відсутні чітко виражені однозначні рішення. Для всіх таких випадків юриспруденція інтересів так і не виробила задовільної теорії стосовно мірила, яке б дозволило зважити суперечливі інтереси [Хекк, 1914,230 ff,238 ff]. Спірне твердження Хекка про «оцінки, які переважають у правовому суспільстві», не стало пе­реконливим аргументом правової орієнтації.

Таким чином, існує дуалізм між регульованим станом речей та принци­пом самого порядку. Питання про правильний принцип цього порядку є пи­танням про справедливість. А остання не може бути чимось далеким від реальності й таким, що не цікавить «реалістів». Жодне суспільство не здат­не на тривалий час запропонувати регулювання, яке б, принаймні в своїх інтенціях, не було справедливим. Якщо право не виглядає як «примусова спроба справедливості», воно викликає великі сили протидії [§ 30,1].

Загалом, можна твердити, що право формується у просторі взаємодії ре­ально наявного, особливо потреб, і прийнятими за справедливе принципами їх регулювання. Абстраговане спостереження, яке визнає один із цих мо­ментів як всезначущий, веде до однобічності. «Реалії» права виводять за рамки самого права до проблеми справедливого порядку, отже, до проблеми спра­ведливості.

§ 10. Взаємозв'язок між правом та суспільними факторами

Серед інших чинників, які в першу чергу впливають на право, визначаю­чи не лише його зміст, але й міру ефективності, є суспільні відносини. Ан­тропологічно зумовлені потреби часто лише через оформлення й трансфор­мування суспільними відносинами набувають суспільно визначеної форми впливу на право. Передусім суспільно зумовленими є також владні відносини, які впливають на зміст та ефективність законів. З іншого боку, право виявляє зворотний вплив на суспільні умови: високорозвинуті суспільства взагалі можуть бути створені лише на засадах нормативних зразків відносин. Ос­танні інтегрують і стабілізують суспільство, регулюють конфлікти й діють як знаряддя соціальної організації.