Божий світовий порядок

Християнство надало ідеям всеохопного світового розуму теологічне об­грунтування. Світ упорядкований Божим Духом. Так навчав ще Августин (354—430). Якщо у центрі уваги августинівської картини світу стояв не­збагненний Божий Промисел, то за вісім сторіч по тому Фома Аквінський

(1225—1274) на перший план висунув ідею про те, що світ розумно, від­повідно до цілей організований, що в цьому порядку — світло природного розуму.

Тут Фома приєднується до арістотелівського принципу ентелехії, згідно зяким все, що існує, має природну цільову зумовленість. Це стосується й людини. Відповідно до своєї природи вона прагне до того, щоб виявити своїсхильності та здібності. У цьому полягає її призначення та її щастя [Арі-стотель, NE, 1097a ff, 1176 ff]. Така всебічна реалізація можлива лише у справедливо організованому суспільстві [Арістотель, Політика, 1253а], цій метіслугує будь-яка політика і, отже, право [Арістотель, NE, 1094, 1099b, 1103b].

Цей принцип ентелехії Фома Аквінський включив у своє вчення про створений Богом, розумний світовий порядок. У порядку творення повсюд­но діє визначена Богом ентелехія [Фома Аквінський, Summa theologica, I, 103,1; І, II, 93,1]. Щось є добрим настільки, наскільки реалізує закладену в ньому,наперед визначену «природу» [Фома Аквінський, Summa theologica, І, 48, 1; І, II, 18, 1 ff; I II 93, 6]. Для розкриття своїх здібностей людина потребує суспільства. З цим пов'язана й царина справедливості. Завдання справедливості полягає в регулюванні зовнішніх взаємовідносин таким чи­ном,щоб особа або річ, призначення якої слід визначити, були правильним чиноморганізовані стосовно людей [Фома Аквінський, Summa theologica, П, II, qu. 57, 58].

ВоляТворця, яка організує світ, виявляється також і у природному праві. Ця Божаволя відкривається, по-перше, як природне право: так, вона від­криваєтьсяу самому природному порядку речей. Сюди можна зарахувати, наприклад,зорієнтовані на збереження нащадків стосунки між чоловіком та жінкою, атакож обов'язок батьків стосовно своїх дітей [Фома Аквінський, Summatheologica, II, II, 57,3]. По-друге, Божа воля дає про себе знати через одкровення.Виведене з Божої волі право (отже, природне право у вузькому розумінніі одкровення ius divinum (з лат. — Божого права)) відрізняється від людського позитивного права, яке виникло шляхом угод чи постанов [ФомаАквінський, Summa theologica, II, II, 57,2]. Подібно до Арістотеля та Цицерона,Фома Аквінський спростовує значення позитивного права, якщо останнєсуперечить природному праву [ааО].