Незалежність ціннісного досвіду від здійснення цінностей

Ціннісний досвід «існує окремо» від чуттєвого досвіду й має свою цари­ну. Очевидно, що це пов'язано з тим, що цей досвід не залежить від «фактич­ної реалізації цінностей».

Ці особливі властивості ціннісного досвіду стають зрозумілими тоді, коли ми протиставляємо його чуттєвому досвідові: що це за предмет, ми дізнає­мося лише тоді, коли відчуваємо його. Цього досвіду не можна набути лише

задопомоги уявлень, він досягається за допомоги чуттєвих вражень і є пра­вильним не лише тому, що ми маємо справу з байдужими речами. У випадку з ціннісним досвідом усе відбувається інакше: цінність свободи думок або відданості можна просто уявити, вигадати їх навіть у тих ситуаціях, коли свобода думки не лише не здійснюється, а й навіть пригнічується, а відда­ність не лише не зберігають, але й нехтують нею. Що таке справедливість, людина особливо гостро відчуває у тих ситуаціях, коли вона, ця справед­ливість, відсутня: там, де людина стає жертвою або свідком несправедли­вості. Так, Різлер [Різлер, 50] мав повне право стверджувати, що «несправед­ливість є одним із найсильніших стимулів правового почуття».

Виходячи з такої точки зору, дехто може зробити занадто поспішний ви­сновок про те, що «апріорне знання цінностей» та ціннісний досвід створю­ються стійким і незалежним від них «царством цінностей». Разом з тим така думка викликає істотні заперечення [IV, 3]: адже про апріорність ми можемо говорити також і в іншому, більш вузькому розумінні — у цьому випадку вонаозначатиме не незалежність від кожного окремого ціннісного досвіду, а лише незалежність цього досвіду від «утілення цінності в життя»; те, що певна дія оцінюється позитивно, відбувається незалежно від того, чи буде вона здійснена насправді. Якщо саме це явище назвати за допомоги поняття апріорності, то таким чином ми висловлюємо точку зору, схожу на ту, яка міститься в дуалізмі Канта [§ 15,1, 1]: критерій істинності існує незалежно від того, чи будуть насправді його дотримуватися.