Питання мотиваційного детермінізму

Водночас питання детермінізму можна розглядати і у зв'язку із змістом свідомості, залишаючи при цьому відкритим питання про ті фундаментальні фізико-хімічні процеси, які відбуваються в мозку: для того, щоб виключити свободу прийняття рішень, достатньо сказати, що людські дії зумовлені на­перед неминучими закономірностями суб'єктивно пережитих мотивацій. Так, можна припустити, що вольові рішення, якщо вони й не зумовлені законами природи, все ж таки постійно детерміновані почуттями та уявленнями; це дуже схоже на рівнодіючу силового паралелограма — під впливом аналогіч­них мотивів та за однакових обставин завжди виникають однакові рішення. Зазначена гіпотеза переводить неминучість детермінації — яка існує у зовніш­ньому світі між спостережуваними фізичними та хімічними причинами та їхніми наслідками — у царину процесів мотивації дій, що відбувається вже у самій свідомості. Проте результати спостережень за певними природними процесами не доводять того, що суб'єктивно пережиті мотивації та рішення можуть виникати за каузальними моделями. Відношення між уявленням (на­приклад, про обов'язок) та вмотивованими ним діями не можна прирівнюва­ти до відносин між природними силами. Зокрема, не існує ніякого вичерп­ного доведення того, що такі мотивації відбуваються з такою самою немину­чістю, як і причини спостережуваних процесів. Загальновизнаній точці зору не суперечить і той факт, що людина має здатність «вільно поводитися з дум-

181

Розділ 6. Свобода

ками, на відстані тлумачити їх та перевіряти, перш ніж зробити їх своїми, або відкинути, або ж відкласти своє рішення на деякий час» [Форшнер, 1988, S.133].

Таким чином, якщо до сьогодні не доведена строга детермінованість дій «природними» причинами, то тоді є правильною точка зору про нестрогу та несуцільну детермінованість цих дій потребами та іншими уявленнями, які супроводжують ці дії. У зв'язку з цим видається можливим принаймні те, що людина, наприклад, може вільно вирішувати, чи виконувати їй свій обов'я­зок, чи ні. Тобто можна припустити, що за такого рішення до існуючих причи­нових залежностей та мотивуючих норм приєднується якась «третя детер­мінанта», тобто такий визначальний чинник, який відрізняється від природ­них причин та мотивуючих смислів, протиставляючи їм «kategoriales Novum» (з лат. — «категорійно новий факт») [Гартман, 1925, Кар.80 f, 82b, 83 f].