Поняття та функції державної спільноти

Щоб забезпечити правову надійність та правову злагоду [§ 23, II], право повинне гарантувати несуперечливо [II, 2] й надійно [III] впорядковане сум-

195

Розділ 7. Суспільство___________________________________________

існе життя. Це завдання державного правового порядку в його істотних ри­сах осягнув уже Томас Гоббс, вважаючи за необхідне піддавати одиниці на­сильству, що конституює єдність; влада, на його думку, повинна бути до­статньою, щоб спонукати людей до єдності.

Спільноту, яка узаконено регулює своє сумісне життя вищою__

«souveraner» (з фр. — «вищою») — регулюючою й виконавчою владою, ми називаємо державою. Суверенною правляча влада є тоді, коли вона не виво­диться від іншої влади. У точному розумінні «суверенною» є тільки та вла­да, яка надана конституцією, «pouvoir constituant» (з фр. — «конституююча влада»). Згідно з демократичними уявленнями джерелом конституційної влади має бути народ, що, проте, означає тільки те, що він є єдино легітимним конституцієдавцем. Про те, що він не є єдино можливим конституцієдавцем, свідчить історичний досвід.

Усі інші влади в державі виводять свої компетенції безпосередньо або опосередковано з конституції і es отже, «pouvoirs constitues» (з фр. — «кон­ституйована влада»). Влада, яка має своїм підґрунтям конституцію і яка роз­поряджається нормами та компетенціями, не обов'язково повинна належати одній окремій людині; вона може з таким самим успіхом здійснюватися ко­легіальним органом на базі правовим чином скоординованих взаємодій або також багатьма органами; у федеративній державі вона також може бути поділена правовим порядком між центральними органами федерації та зе­мельними органами.

Жити з іншими в одній «державі» означає знаходитися з ними у специфіч­ному стані («status») правово регульованого суспільного життя. Утворення організованої «державної» єдності влади та єдності дії, з одного боку, та га­рантоване право — з іншого, є тільки двома боками одного й того самого історичного розвитку [§ 5, IV, 2].

Анархізм заперечує необхідність державної влади найчастіше через нереалістичний оптимізм: самі дух солідарності, розумність та природна миролюбність людей повинні немовби достатньою мірою забезпечувати функ­ціонування справедливого порядку, що гарантує злагоду; принаймні, вважає анархізм, можна змінити соціальні структури або людські переконання, або ж і те і те разом, у такому напрямку, щоб люди жили у мирі та злагоді, не потребуючи держави. Справді, були й є на ранніх щаблях людського розвит­ку спільноти без державної організації [§ 5, IV, 2]. Йдеться про малі групові спільноти, в яких переважна частина життєвої енергії вимушено витрачала­ся на підтримування існування, в яких, далі, одиниця була тісно вплетена в свою групу і з життєвою необхідністю залежала від того, щоб бути прийня-196

Щб28. Державна спільнота

тоюсвоєю групою, спільноти, в яких достатньо було виштовхнути з групи асоціального члена, щоб позбавити його підґрунтя для існування. У такому світінедержавні зразки соціального контролю можуть певною мірою забез­печувати умиротворене взаємне життя всередині групи. Так само й у від­носинах між групами всеохопний державний порядок був зайвим, оскільки конфлікти між ними обмежувалися «можливістю уникнення» за умови пев­ного рівня толерантності.

За зовсім інших обставин у пізніших суспільствах такого контролю вже не вистачає. Це показує весь історичний досвід з часів обмеження держав­ної влади — наприклад, доба середньовічної міжусобиці після занепаду німецької королівської влади, або доба французької гугенотської війни, або доба німецької та англійської громадянських війн сімнадцятого сторіч­чя. Якраз з досвіду таких часів виросла вимога консолідуючої сильної дер­жавної влади, здатної забезпечити порядок та мир. У вченні про суверені­тет Бодена та в теорії держави Гоббса ці вимоги стали ключовими понят­тями розуміння держави.