Моральне значення

«Значення» норми може означати, що сама по собі норма в совісті інди­віда діє як спонукальний мотивуючий чинник його вчинків. Той, хто знахо­дить уночі на безлюдній вулиці гаманець з грошима й відносить його у бюро знахідок (замість того, щоб без будь-якого ризику залишити його собі), а на питання, чому він не залишив його собі, може відповісти лише — «тому, що я вважаю за несправедливе приховувати чужі гроші», — і, таким чином, може вказати як на достатній рушійний чинник (своєї дії) усвідомлення не­чесності приховування чужого, є прикладом моральної дії цієї норми. Таким

чином, про це значення норми йдеться у тому випадку, якщо ця норма сама собою санкціонується совістю індивіда і діє як мотив його поведінки, коли ця норма, отже, перебуває в центрі уваги не лише через загрозу покарання чи інші санкції, коротко кажучи, коли діють «з обов'язку», а не зі страху зовніш­нього примусу. Тут індивід, отже, сам підносить норму до закону своєї дії. У цьому задіяна його «моральна автономія» в тому розумінні, яке вкладає в цей вираз Кант, — тобто власна компетенція у питаннях моралі як остання інстанція, яка вирішує, що вважати правильним, і відповідно до цього діяти [Кант, 1785]. Якщо норма, яка виходить з цієї «інстанції», стає рушійним чинником дій, то йдеться про моральну дію норми.

Таким чином, моральна автономія вимагає того, щоб зобов'язувальна та мотивуюча сила обов'язку мала автономне підґрунтя. Це передбачає мож­ливість схвальної «підтримки» з боку уявлень та норм, які надані совісті індивіда для випробовування. Зобов'язуючий зміст моральне рішення може запозичувати також з наявних норм, наприклад з права чи пануючої соціаль­ної моралі. У зв'язку з цим правові норми, наприклад, можуть набувати по­ряд з правовим значенням також морального значення, — у тому випадку, коли вони одержать схвалення і якщо їх дотримуються, виходячи з переко­нань совісті; отже, тоді, «коли рушійна сила, яка поєднувала юридичне зако­нодавство з обов'язком, а саме — зовнішній примус, втрачає своє значення, а як рушійної сили достатньо відтепер однієї лише ідеї обов'язку» [Кант, MS, 16].

Вирішальним є, отже, те, наскільки є дієвим уявлення обов'язку як рушій­ної сили. Адже будь-які дії, що відбуваються під впливом інших мотивів, можуть бути рівною мірою законними і є такими, якщо вони незалежно від характеру мотиву узгоджуються з правовими законами.

Ця відмінність між мораллю і просто законністю буде викривлена, коли всю внутрішню поведінку відноситимуть до моралі, а зовнішню — до за­конності. Якщо керуватися цим. поширеним розрізненням, то, наприклад, намір (тобто спочатку в думках спланована і поки що призупинена кримі­нальна дія) мусить уже бути моральним актом остільки, оскільки він є чи­мось суб'єктивним. Насправді ж тут йдеться про подію, яка, найімовірніше, носить правовий характер. У цьому конкретному випадку злочинець змінив свій задум тільки тому, що відчув за собою спостереження й злякався пока­рання. Моральною ця подія була б лише тоді, коли б цілком специфічний мотив, а саме — обов'язок заради самого себе (а не пов'язаний з цим на­міром страх кари), визначив би цю зміну задуму.