Судова система Канади



 


 


федерального рівня, однак ст. 101 все-таки, як виняток з цього правила, уповноважує федеральний Парламент утво­рювати федеральні суди "для кращого застосування законів Канади" з метою визначення справ, які виникають у площи­ні федеральних законів.

По суті федеральний Парламент був задоволений з того, що у провінційних судах залишалась юрисдикція щодо вирі­шення як федеральних, так і провінційних питань.

До 1875 р. у Канаді взагалі не було федеральних судів. Однак потреба розглядати деякі справи федерального рівня у федеральному, а не у провінційному суді все-таки існувала. Через те федеральний Парламент заснував Казначейський суд (Суд державної скарбниці) Канади, але надав йому дуже обмежену юрисдикцію щодо справ, які стосувались надхо­джень до скарбниці та державних питань з права Канади. Згодом цю юрисдикцію розширили, включивши до неї автор­ське право, торгові знаки, патенти, морські справи, податки, громадянство та деякі інші питання, які регулювались феде­ральними законами. Згідно з теперішнім тлумаченням ст. 101 Закону БПА певні питання федерального рівня мають розглядатися лише у федеральних судах. З часом бу­ли ухвалені інші законодавчі акти, що безпосередньо визна­чали, який суд має вирішувати певну категорію питань, в якому суді можна оскаржити ті чи інші рішення, а які оскар­женню не підлягають.

Згідно зі ст. 101 Конституції Канади Парламент заснував загальнонаціональні суди, до яких належать Податковий суд, Федеральний суд, Федеральна адміністративна рада (ад­міністративний трибунал). Ці федеральні суди є винятком у системі канадського судочинства, яке загалом має унітарний характер.

Повноваження федерального Парламенту утворювати федеральні суди обмежується умовами ст. 101 Конституцій­ного акта від 1867 p., згідно з якою Парламент не уповнова­жений утворювати суди загальної юрисдикції, аналогічні провінційним судам. Цей розділ лише зобов'язує суди "як­найкращим чином застосовувати закони Канади". З цього випливають два важливі наслідки. По-перше, це означає, що федеральні суди Канади не мають успадкованої юрисдикції, їхня юрисдикція обмежується тим предметом, який передано їм згідно з актом про федеральний суд чи іншим законом.


По-друге, федеральним судам може бути надана юрисдикція лише над питаннями, які регулюються законами Канади. Ба­гато в чому предмет юрисдикції федеральних судів підпоряд­ковується федеральному статутному праву, і ця частина юрисдикції суду не порушує конституційних питань Але деякі предмети юрисдикції підпорядковуються провінційному статутному праву або загальному праву — і ця частина юрисдикції суду таки порушує конституційне питання.

Безумовно, до федеральної юрисдикції віднесено позови з боку федерального уряду або проти нього з питань мор­ського права, авторського права, патентів і торгових марок, векселів та боргових зобов'язань, прибутків, позови щодо статутів про федеральне оподаткування, промислову влас­ність, навігацію та перевезення, а також з питань, що вихо­дять за межі компетенції якоїсь однієї провінції, або визначе­них певними розділами федерального законодавства, зокре­ма оподаткування, митних та адміністративних норм.

У Конституційному акті від 1867 р. ми не знайдемо за­гального розподілу повноважень. Акт не відокремлює зако­нодавчі, виконавчі й судові функції, але підкреслює, що кож­на гілка влади виконує лише властиві їй повноваження. Будь-яке розмежування повноважень законодавчої і вико­навчої гілок влади практично не матиме сенсу в системі від­повідального уряду. Закон не вимагає такого розподілу пов­новажень. Щодо судової і двох політичних гілок влади, то тут теж немає загального розподілу повноважень. Федераль­ний або провінційний парламент може відповідним яктом на­дати несудові функції судам, а судові функції — органам, які не є судами.

Владні інституції Канади делегують несудові функції своїм судам шляхом прийняття закону, який дає можливість урядові передавати питання правного характеру в суди для прийняття рекомендаційних рішень. Проте рекомендації для уряду є традиційно виконавчою функцією, що її повинні здій­снювати його власні юридичні працівники. З цієї причини Верховний суд США та Високий суд Австралії відмовилися надавати дорадчі "послуги" своїм урядам, вважаючи, що конституційна доктрина розподілу повноважень надає судам традиційно судові функції розв'язання справжніх, реальних суперечностей. Таємна рада у 1912 р. відмовилася внести такі обмеження до Конституції Канади.



Розділ III