Історія

В вересні 1920 p. був прийнятий Закон про військовий податок на дохід, який передбачав спеціальну процедуру розгляду спорів, що виникають у зв'язку з його реалізацією. При цьому платник податків наділявся правом звернутись зі скаргою безпосередньо до Міністерства фінансів протягом 20 днів з моменту отримання письмового повідомлення про необхідність сплати цього податку. Ці скарги розглядались Третейським судом (Колегією арбітрів), який складався не більше ніж з 3 членів і діяв як наглядова інстанція (ревізій­на) і мав територіальну юрисдикцію щодо питань, які вини­кали на території певного району. Ці суди не були постійно діючими, а створювались ad hoc з місцевих суддів, адвокатів, практикуючих юристів. Після розгляду справи підтверджува­лась або відмінялась сума нарахувань.

Така ситуація проіснувала до 1923 року. Уряд створював Третейські суди з надією, що більшість спорів буде вирішу­ватись саме на місцях на стадії дружнього врегулювання і не доходитиме до суду, але ці надії не справдились. Тому про­тягом 1923—1946 років розгляд податкових спорів здійсню­вався різними відділами і представниками Міністерства фі­нансів і Судом Казначейства. Але до повноважень суду на­лежали лише питання правильність нарахування та розміру податку. Терміни на подання скарг і позовних заяв збільши­лись з 20 днів до 2 місяців.

У 1946 році процедура розгляду скарг була грунтовно змінена. Був створений новий орган — Колегія розгляду скарг щодо оподаткування доходів (Рада з питань оподатку­вання), який був наділений повноваженням розглядати спра­ву по суті, досліджувати факти та право, як звичайний суд. Ця Колегія діяла як суд першої інстанції і складався з голо­ви, двох асистентів, і не менше 3 і не більше 9 інших членів. Головою та асистентом могла бути особа, яка мала досвід ро­боти суддею у касаційній інстанції або досвід роботи юрис-

1 Див.: R. S. С. 1985. Code T-2.


 


том не менше 10 років. Всі члени Колегії призначались на 10 років.

У 1948 році був прийнятий новий Закон про оподатку­вання доходів і знову відбулись незначні зміни з процедурі розгляду скарг з цих питань. Зокрема, склад Колегії змен­шився до голови і не менше 2 і не більше 4 інших членів. З 1950 року, внаслідок внесення чергових змін в податкове законодавство, члени Колегії почали розглядати справи од­ноособове, хоча раніше відбувались лише колегіальні слу­хання. Повноваження, які виконувало Міністерство фінан­сів, перейшли до Міністерства юстиції. В 1958 році назва ко­легії була змінена на Колегію з податкових скарг. У 1970— 1972 pp. було створено Колегію з перегляду податкових питань, а у 1983 році на її базі було засновано Податковий суд Канади. Останні зміни до законодавства про Податковий Суд Канали були внесені в 1991 році.