Судова система Канади



 


 


Юрисдикція системи військового судочинства має певні обмеження. Вона поширюється лише на вказані в Кодексі категорії осіб і лише протягом трьох років. Якщо обвинува­чення не висунуто і судовий розгляд не розпочато протягом трьох років після вчинення порушення (за винятком окремо визначених випадків, наприклад, самовільної відсутності), воно виходить з-під військової юрисдикції за давністю часу і надалі має розглядатися цивільними судовими установами або не розглядатися взагалі. Крім того, певні правопорушен­ня, вчинені військовослужбовцями на території Канади, в жодному разі не підпадають під військову юрисдикцію. Це, зокрема, навмисне або необережне вбивство, злочини на сексуальному грунті, викрадення дітей.

Якщо система військової юстиції втрачає свою юрисдик­цію за давністю строку, з огляду на місце вчинення злочину або зміну у статусі відповідної особи, то можуть бути засто­совані інші варіанти судового розгляду справи. Цивільна система карного судочинства Канади не має 3-річного обме­ження у часі (максимальний строк ув'язнення за адміністра­тивні правопорушення становить 6 місяців), тому справа, час розгляду якої вичерпано, може бути передана цивільним судовим установам. Саме вони мають виключну юрисдикцію у справах, пов'язаних з навмисним або необережним вбивст­вом, сексуальними злочинами або викраденням дітей на те­риторії Канади. Якщо особа підпорядковується Кодексу військової дисципліни, але вчинила порушення за кордоном, а потім повернулася до Канади, то, хоч на неї вже не поши­рюється військова юрисдикція (внаслідок зміни її статусу), розділ 273 Закону про НО дозволяє цивільним судам провін­цій розглядати це порушення таким чином, мовби його вчи­нено на території Канади.

На відміну від системи цивільного судочинства, військо­ва поліція не висуває обвинувачень проти підозрюваного. Згідно з військовим законодавством виключне право вирішу­вати питання щодо обвинувачення має командир затримано­го військовослужбовця. На практиці безпосередній командир звичайно передає це право командирові військової частини. Формулювання обвинувачення залежить від фактів та обста­вин подій. Як правило, в усіх випадках, крім найдрібніших службових порушень, у процесі формулювання обвинувачен­ня бере участь військовий юрист.


Обвинувачення вважається висунутим, коли воно зафік­совано у протоколі обвинувачення, підписаному уповнова­женою особою. Копія протоколу надається обвинуваченому одночасно з призначенням юридичного консультанта-офіце-ра, на якого покладається обов'язок допомагати обвинуваче­ному під час судового розгляду.

Серед тих, хто підпадає під дію Кодексу військової дис­ципліни, — військовослужбовці збройних сил Канади, які проходять регулярну службу, військовослужбовці запасу за певних визначених обставин (наприклад, під час навчань або на параді), а також певні категорії цивільних осіб, які за своїм статусом або за власною згодою належать до військо­вої юрисдикції (наприклад, члени родин військовослужбов­ців на канадських військових базах у Німеччині). Справи цих категорій цивільних осіб можуть розглядати лише війсь­кові трибунали, а не дисциплінарні суди.

Існують два типи військових судів: дисциплінарні суди (summary trials), де справи розглядають безпосередньо ко­мандири або спеціально призначені офіцери, і військові три­бунали (courts martial).