Військові трибунали

Військовий трибунал призначається військовими началь­никами, які стоять вище від командира обвинуваченого й ви­значаються міністром оборони. До них, зокрема, належать сам міністр, начальник генерального штабу та інші вищі офі­цери й генерали. Інстанція, яка має вирішити, чи буде влаш­товано суд трибуналу, приймає відповідне рішення на під­ставі матеріалів, отриманих від командира обвинуваченого, і власного рапорту військовослужбовця. Ця інстанція має пра­во скасувати обвинувачення чи повернути справу командиру для дослідування або прийняття іншого рішення, причому вище начальство не має права втручатися до цих квазіюри-дичних дій.

Перед переданням справи до військового трибуналу об­винуваченого належить ознайомити з копією обвинувачення


та свідченням у справі, а також з переліком свідків обвину­вачення. Обвинувачений має право обирати мову, якою вес­тиметься розгляд справи; крім того, йому безкоштовно на­дається військовий захисник або право обрати собі цивільно­го захисника за власним бажанням і власним коштом. Обви­нувачений також має право надіслати рапорт безпосередньо до інстанції, яка вирішуватиме, чи буде влаштовано цей суд трибуналу, причому цей рапорт не дозволяється використо­вувати під час розгляду справи.

Існують чотири типи військових трибуналів, кожен з яких розглядає окремі види справ, що можуть бути порушені згідно з військовим законодавством. Тип трибуналу деякою мірою залежить вій військового звання та посади обвинува­ченого, а також від тих обмежень, що накладаються на певні типи трибуналів при розгляді тих чи інших порушень.

Військовий трибунал загальної юрисдикціїсклада­ється з п'ятьох офіцерів, старший з яких виконує обов'язки голови трибуналу. В його роботі бере участь спеціально при­значений військовий суддя, який дає вказівки та пояснення членам трибуналу. Обов'язки військового судді тотожні обов'язкам звичайного судді в суді присяжних. Військовий трибунал загальної юрисдикції розглядає справи будь-яких осіб, включаючи цивільних, проти яких можна висунути об­винувачення у службових порушеннях і судити згідно з нор­мами військового права. Військовий трибунал виносить різні вироки, серед них — штрафи або ув'язнення на строк понад два роки.

Дисциплінарний військовий трибуналскладається з трьох офіцерів, старший з яких виконує обов'язки голови трибуналу. В його роботі бере участь спеціально призначе­ний військовий суддя, який дає вказівки та пояснення чле­нам трибуналу. Обов'язки військового судці такі самі, як у звичайного судді в суді присяжних. Дисциплінарний військо­вий трибунал не може розглядати справи цивільних осіб, а також офіцерів, вищих від капітана. Трибунал цього типу теж виносить різні вироки, включаючи штрафи або ув'язнен­ня на строк до двох років.

Постійний військовий трибуналскладається з війсь­кового судді, призначеного міністром оборони, який одноосо­бове керує судовим процесом. Цей трибунал розглядає спра­ви військовослужбовців, проти яких висувають обвинувачен-