Розділ III


Судова система Канади



 


ня у службових порушеннях, і судить згідно з нормами пра­ва, але його юрисдикція обмежена певними видами пору­шень. Цей тип трибуналу не може виносити вироки, тяжчі від ув'язнення на 2-річний строк, і розглядати справи цивіль­них осіб або офіцерів, вищих від майора.

Постійний трибунал має приблизно такі самі засоби по­карання винних, як і дисциплінарний трибунал.

Спеціальний військовий трибуналскладається з військового судді, призначеного міністром оборони. Цей тип трибуналу розглядає лише справи цивільних осіб і виносить різні вироки, включаючи штрафи або ув'язнення на строк понад два роки.

Якщо провести аналогію з цивільною системою карного судочинства, то військовий трибунал загальної юрисдикції і дисциплінарний військовий трибунал можна порівняти із су­дом присяжних, тоді як постійний і спеціальний військові трибунали відповідають суду без участі присяжних. Члени перших двох типів трибуналів добираються випадковим чи­ном серед офіцерів канадських збройних сил. Хоч аналогію з присяжними можна було б продовжити, насправді члени трибуналу не являють собою журі присяжних у звичайному розумінні (як у цивільних судах), оскільки розділ 11 (0 Хартії прав і свобод спеціально підкреслює, що суд військового три­буналу є винятком із загального правила, згідно з яким сер­йозні порушення має розглядати суд присяжних.

Процесуальна сторона судового розгляду у військових трибуналах значною мірою нагадує ведення процесу у зви­чайних кримінальних справах; істотним винятком, однак, є те, що в системі військової юстиції не існує процедури попе­реднього слухання справи в суді. Практично в усіх інших ас­пектах процесуальні та доказові норми, якими керується військовий трибунал, збігаються з нормами, що застосо­вуються в судах звичайної юрисдикції. Інтереси підсудного захищає адвокат, а сам він користується всіма засобами за­хисту, передбаченими військовим та цивільним карним зако­нодавством. Хартія прав і свобод має таку саму силу в рам­ках системи військової юстиції, як і в цивільній системі кар­ного судочинства Канади.

Система вироків, передбачена військовим законодав­ством, нагадує загальну систему вироків, що їх можуть ви­носити цивільні суди, проте має й деякі особливості. Зокре-


ма, Закон про НО передбачає такі вироки, як позбавлення права на присвоєння чергового звання, звільнення з дійсної служби або пониження у ранзі. Звільнення з позбавленням прав не дає змоги офіцерові надалі перебувати на військовій або державній службі.

Особа, яку було засуджено військовим трибуналом, має право подати до Військового апеляційного суду апеляцію як щодо самого факту засудження, так і вироку. Цей апеляцій­ний судовий заклад складається з членів Федерального суду Канади та вищих судових закладів окремих провінцій. Рі­шення Військового апеляційного суду може бути оскаржене до Верховного суду Канади.

Міністр оборони, діючи через юрисконсульта управління військової юстиції, теж може подавати апеляцію на рішення військових трибуналів до Військового апеляційного суду та до Верховного суду Канади.