Судова система Канади



 


 


дом розуміють Парламент і створену ним виконавчу (екску-зитивну) владу, міністри якої є його депутатами.

За останні 100 років у Канаді значно збільшилася кіль­кість органів адміністративної юстиції (ОАЮ). Нині вони, поза сумнівом, вирішують більше справ і, мабуть, на них ви­трачається більше коштів, ніж на звичайні суди. Причиною такого становища є значне зростання потреби в соціальному та економічному регулюванні. Розв'язання справ, виклика­них новими моделями регулювання, традиційно довірялось ОАЮ, а не судам. Можна назвати деякі причини такої пере­ваги.

По-перше, бажання мати спеціалізовану установу: до ОАЮ призначають спеціально навчені кадри, а ті, хто почи­нає працювати там без відповідної підготовки, можуть набу­ти досвіду і знань у різних сферах регулювання (трудові від­носини, маркетинг сільськогосподарської продукції, транс­порт, передачі в ефірі, ліцензування алкогольних напоїв тощо).

По-друге, прагнення до новаторства: ОАЮ може запро­понувати широкий спектр підходів та засобів судового захис­ту, необхідних для втілення нової моделі регулювання (ска­жімо, перегляд зарубіжного інвестування, контроль над ка­бельним телебаченням тощо).

По-третє, нові ініціативи: ОАЮ (скажімо, комісії з прав людини або цінних паперів) може отримати повноваження відкривати судові справи, започатковувати розслідування, проводити дослідження і навчання, відігравати роль чинника формування політики, а також роль органу з розв'язання су­дових справ.

Четверта причина зумовлена обсягом роботи: якщо якісь справи часто повторюються (скажімо, компенсації працівни­кам, страхування безробіття, імміграційні питання, скарги на розміри податків тощо), то трибунал може розробити про­цесуальні норми, які дають можливість впоратися з таким навантаженням, яке не під силу системі звичайних судів.

По-п'яте, ОАЮ може бути організований як менш фор­мальний орган і мати менш формальний статус, бути більш оперативним і дешевим, ніж звичайні суди (хоч у багатьох галузях права складність питань та суми, про які йдеться, анулюють таку перевагу).


Рішення нижчих судів та ОАЮ в минулому були предме­том перегляду вищими судами провінцій шляхом прерога-тивного розпорядження про передачу справ з нижчого до ви­щого суду (certiorari), заборони, судового наказу офіційній особі про виконання лише рішення суду вищої інстанції (mandamus), судового наказу про з'ясування правомірності претензій особи (guo warranto) та судового наказу про пере­дачу заарештованого до вищого суду для відповідного судо­вого розгляду (habeas corpus). За наших часів це робиться шляхом позову про визнання права чи судову заборону або, як у деяких сучасних юрисдикціях, за допомогою особливих юридичних засобів судового захисту, таких, як заява про су­довий перегляд. Судовий перегляд, за різними процесуаль­ними нормами, не передбачає повного розгляду суті кон­кретних обставин для прийняття рішення у справі, але дає можливість вищому суду розглянути певні аспекти рішення і з'ясувати, чи був орган, який його приймав, повноважний робити це. Тією мірою, якою перегляд рішення вищим судом провінції є можливий, утворення нового ОАЮ не приведе до повного виключення юрисдикції вищого суду.

У процесі заснування нового ОАЮ для законодавчого ор­гану є типовим вносити до його статуту привативне поло­ження, яке означає неможливість судового перегляду рішень ОАЮ. Існує безліч стандартних форм включення приватив-ного положення. Це, скажімо, "положення остаточності", яке проголошує, що рішення ОАЮ є остаточні й не підля­гають переглядові, або "положення про виключну юрисдик­цію", за яким компетенція ОАЮ вирішувати питання є ви­ключною й не може переглядатись, або "положення по cer­tiorari", за яким certiorari та інші засоби судового захисту, які звичайно використовуються для перегляду, не можуть бути вжиті як засоби перегляду рішень ОАЮ. Сюди можна включити й "положення про повідомлення чи попереджен­ня" та "положення про позовну давність", за якими перегляд стає неможливим, якщо про нього не було видано попере­дження або якщо позов не подається протягом певного ко­роткого проміжку часу. Вищі суди мають тенденцію не надто активно запроваджувати привативні положення.

Щодо дії привативних положень завжди існувало при­наймні одне конституційне обмеження: вони не мали юри­дичної сили скасовувати рішення вищого суду щодо консти-