Розділ І


Судова система Великої Британії



 


претензій на володіння чи право власності на судна, позови про відшкодування збитків внаслідок втрати майна, що пере­возиться судном, чи заподіяної йому шкоди, позови у зв'язку з буксируванням, а також розглядає інші конкретні справи. Розглядаючи морські справи, суддя часто засідає разом із за-сідателями-непрофесіоналами.

Підрозділ з цивільних справВідділення Королівської лави розглядає у першій інстанції найскладніші цивільні справи, які згідно із законодавством не належать до юрис­дикції нижчих судів, зокрема ті, що відносяться до договір­ного деліктного права, відшкодування збитків, стягування боргу, а також ті, що мають громадський або правничий ін­терес чи галузеві особливості загальнодержавного характе­ру. На відміну від судів графств, які розглядають у переваж­ній більшості ті самі категорії позовів, підрозділ з цивільних справ Відділення Королівської лави приймає до розгляду такі позови, ціна яких перевищує максимальну ціну позову, вста­новлену для юрисдикції судів графств, а також позови щодо інших спорів, якщо сторона у справі заявляє клопотання про розгляд їхнього спору саме у цьому відділенні. Повноважен­ня Відділення щодо розгляду апеляцій у цивільних справах не є надто широкими.

З суддів зазначених підрозділів створюється апеляційна канцелярія, що виконує функції процесуальної установи, в якій вирішуються організаційні питання щодо розгляду апе­ляцій і дозволу на апеляційне звернення до Апеляційного су­ду або до Суду Палати лордів.

Апеляційна канцелярія Відділення Королівської лави має обмежені повноваження щодо розгляду апеляцій у цивільних справах; ці апеляції у вигляді письмової заяви з викладом фактів, які лежать в основі справи, подаються магістрат­ським судом, Карним судом присяжних та Дисциплінарним трибуналом соліситорів (повірених). Апеляційна канцелярія Відділення Королівської лави також здійснює деякі функції судового контролю (англ. judicial review). Коли йдеться про прерогативні накази, то Високий суд має необхідні засоби для забезпечення правильності використання судами нижчої інстанції і трибуналами їхніх повноважень. Розглядаючи ци­вільні справи, апеляційні органи Відділення Королівської ла­ви повинні враховувати прецедентну обов'язковість рішень Суду Палати лордів та Апеляційного суду. Раніше ці органи


не додержувалися принципу прецедентно!' обов'язковості рі­шень апеляційної канцелярії Відділення Королівської лави, поки до них не надходила апеляція з Апеляційного суду. Од­нак тепер така практика вийшла з ужитку, і апеляційна кан­целярія Відділення Королівської лави та її підрозділи, які розглядають як цивільні, так і кримінальні справи, керують­ся принципом прецедентно'! обов'язковості своїх попередніх рішень. Суд у повному складі з п'яти суддів має не більше повноважень, ніж той, що складається з двох чи трьох. Якщо рішення апеляційної канцелярії суперечливі, суд змушений вибирати між ними; при цьому він може скасувати одне зі своїх попередніх рішень, якщо в ньому немає посилання на принципово важливі рішення.

Повноваження Високого суду в галузі апеляційного кар­ного судочинстваналежать виключно Відділенню Королів­ської лави. З 1972 р. функції цього підрозділу стали суто апе­ляційними щодо рішень магістратських судів з кримінальних справ і здійснюються апеляційною секцією Відділення у складі принаймні двох-трьох трьох суддів Відділення. Лорд — головний суддя часто там засідає, і розгляд відбува­ється в його власному суді в приміщенні королівських судів правосуддя. Юрисдикція здійснюється щодо апеляцій на рі­шення магістратських судів і Суду корони шляхом доповіді про суть конфлікту (при здійсненні цим судом своєї апеля­ційної юрисдикції).

Наглядова юрисдикціяВідділення також здійснюєть­ся його апеляційною секцією. Вона включає право видавати прерогативні судові накази про направлення до суду (для розгляду питання про законність арешту) і віддавати розпо­рядження посадовим особам про виконання вимог позивача, наказів про зупинення раніше схвалених дій та про витребу­вання справ, згідно з якими нижчі суди й трибунали повинні належним чином здійснювати свої повноваження і утримува­тися від перевищення своєї юрисдикції. Ця юрисдикція здій­снюється шляхом подання клопотання про "судовий пере­гляд", процедуру, яка регламентується розділом 53 Правил провадження Верховного суду. Такі справи вважаються час­тиною переліку центральної канцелярії Високого суду і роз­глядаються групою суддів, які дедалі більше спеціалізуються у питаннях адміністративного права. Разом із значним збіль-


зо