Розділ IV


Огляд системи правосуддя в Данії



 


подані до Верховного суду. Підставами для подання апеляцій є те, що:

— не були застосовані або були застосовані неправильно
норми процесуального права (результатом подання такої
апеляції може бути скасування рішення, прийнятого Вищим
судом);

— суд неправильно виніс обвинувальний вирок, коли за
сукупністю з'ясованих доказів мав виправдати обвинуваче­
ного або неправильно відмовився від обвинувального вироку;

— головуючий припустився неточностей при напутньому
слові або питання, на які присяжні мали дати відповіді, були
неправильно сформульовані;

— винесений вирок не відповідає законові, який встанов­
лює відповідальність за цей злочин, або явно не відповідає
характерові правопорушення, або має передбачати інше по­
карання (наприклад, направлення до психіатричної лікарні,
в'язниці, приватної лікарні, виховного закладу).

У справах, які перебувають у компетенції прокурора (державного обвинувача) та у справах, порушених і розслі­дуваних поліцією, апеляції можуть подаватися на підставах помилкового застосування або недодержання норм проце­суального права, неправильного застосування кримінального закону або у випадках, коли вироком передбачається пока­рання, яке перебільшує межу покарання, передбачену санк­цією відповідного закону, або коли покарання явно не відпо­відає характерові правопорушення або злочину. У зв'язку з цим слід зазначити, що потрібно обережно відноситися до концепції "відсутності пропорційності", оскільки на практиці Верховний суд вносив до оскаржуваних вироків тільки дуже незначні зміни.

Процес проходить в усній формі. В деяких випадках за­слуховуються свідчення обвинуваченого та свідків. Проте Верховний суд не має права висловлюватися щодо вірності оцінки доказів у справі.

Як згадувалося вище, докази, подані на підтвердження вини обвинуваченого, не можуть переглядатися Верховним судом. Ця різниця між застосуванням законодавства і пере­глядом доказів може призвести до певних сумнівів, але у ба­гатьох випадках Верховний суд давав дуже широке тлума­чення положень закону. Суд, зокрема, виносив рішення що-


до змішаних питань факту і права, наприклад, щодо питання, чи мала місце "необережність" чи "груба необережність".

Рішення вищих судів, прийняті в апеляційному порядку, не можуть оскаржуватися до Верховного суду як суду тре­тьої інстанції, за винятком випадків, коли Міністерство юс­тиції дало на це дозвіл. Такий дозвіл дається лише у випад­ках, коли справа, що розглядається, має особливе суспільне значення або якщо вона може у подальшому мати вплив на права та інтереси заінтересованих сторін.