Розділ V


Судова система Індії



 


обов'язки на громадських засадах, їх було організовано згід­но з відповідним законодавством штатів після того, як набу­ла чинності Конституція Індії. Вони замінили собою суди об'єднаних округів і суди повного складу, що були створені за часів британського колоніального правління та діяли згід­но із законами про сільське самоврядування.

Панчаяти мають у різних регіонах крайни різні назви, на­приклад, панчаят-адалат, грам-кутчер, ньяя-панчаят тощо. Суди панчаятів у всіх штатах є початковою інстанцією щодо цивільних справ. Однак їх компетенція значно обмежена — вони розглядають будь-які побутові суперечки між членами общини, сусідами (пошкодження рослин, худоби, начиння, усунення перешкод у користуванні майном, ріллі), майнові спори на суму не більше 1 тис. рупій, порядок користування спільним або громадським майном та деякі інші юридичне прості спори, застосовуючи при цьому здебільшого норми традиційного права.

Наступною ланкою є суди мунсифів,тобто суддів-інду-сів (у 80-х роках їх налічувалося понад 4 тис. 300 осіб). Вони вже розглядають справи про майнові суперечки від Ітис. до 5 тис. рупій і частину цивільних питань, спеціально визначе­них у законі про підсудність. Вважається, що функції мунси­фів можуть виконувати більш освічені й поважні особи по­рівняно з особами, яким доручається бути панчаятом. Але мунсиф не має контрольних функцій над панчаятом. Однак у деяких штатах та на союзних територіях, де проживає в основному неіндуське населення, ці функції виконує суд з незначних справ.

Зазначені види судів є фактично мировими судами. Вони виконують обов'язки на громадських засадах як почесний обов'язок.

Вище цих судових ланок стоять додаткові або допо­міжні судді,які, на відміну від панчаятів і мунсифів, є про­фесійними судцями на державній службі. Вони мають необ­межені повноваження розглядати цивільні справи з майно­вих суперечок на будь-яку суму позову у питаннях фінансо­вих спорів. У деяких штатах їхні повноваження щодо певних цивільних правовідносин немайнового характеру, зокрема, шлюбних і родинних стосунків, права інтелектуальної влас­ності тощо, можуть бути обмежені. Ці судді мають право розглядати апеляції на рішення мунсифів.


Якщо навантаження допоміжного судді підвищується за кількістю справ, то у межах його територіальної юрисдикції можуть додатково утворюватись суди з незначних справ

з суддів, яким надається статус професійного судді-

Усі зазначені судді діють у межах одного судового окру­гу, на які поділено штати в Індії, однак на відповідних діль­ничних територіях. У судовому окрузі вищою судовою ін­станцією у цивільних справах є окружний суддя. Він має не­обмежену компетенцію як суддя першої інстанції і є одночас­но апеляційною інстанцією щодо рішень додаткових суддів і мунсифів чи прирівняних до них судців.

Така судова ієрархія у галузі цивільних правовідносин не стосується ієрархії судової юрисдикції у столичних (або пре­зидентських) районах (округах), про що йтиметься далі.