Суди кримінальної юрисдикції

Судовий округ з описаною ієрархією судів, що мають ци­вільну юрисдикцію, є також завершеною окружною судовою одиницею в галузі кримінальної юрисдикції, але з іншою внутрішньоорганізаційною структурою судів, які є компе­тентними у цій юрисдикції.

Нижчою ланкою судів, які розглядають незначні кримі­нальні правопорушення, у деяких штатах є суди панчаятів(панчаят-адалат), які можуть притягати до відповідальності з застосуванням мір виховного впливу, штрафів або приму­сового обов'язку до здійснення певних доручень чи дій.

Однак у значній кількості штатів початковою судовою ланкою, де розглядаються кримінальні справи у першій ін­станції, є судові магістрати.Такий порядок було встанов­лено з часу прийняття в 1973 р. нового Кримінально-проце­суального кодексу Індії. Судові магістрати в деяких індій­ських джерелах називаються ще судами підпорядкованого магістрату,мабуть, через те, що вони мають неповну ком­петенцію у першій інстанції. Судові магістрати розглядають кримінальні справи щодо правопорушень, у тому числі й не­значних, які в інших місцях є компетенцією суду панчаятів. Адже у межах судового округу є й інші судові ланки, серед них і такі, що розглядають справи у першій інстанції без об­меження. Положення згаданого КПК Індії не діють у двох штатах — Джаму і Кашмір та Нагаленд, отже, цієї судової ланки там немає.



Розділ V


Судова система Індії


267


 


Наступним за ієрархією є додатковий (допоміжний)

суддя— за умови, що його наділено повноваженнями по­мічника окружного (сесійного) судді. У цьому разі додатко­вий суддя має повноваження у галузі і кримінальної, і ци­вільної юрисдикції, діючи як окружний суддя. Під час роз­гляду кримінальних справ він отримує процесуальне звання сесійного судці; суд, який розглядає кримінальні справи під його головуванням, називається сесійним судом.

Окружний суддяє повноправним суддею з необмеже­ними повноваженнями щодо розгляду кримінальних справ у першій інстанції, який проводить слухання найсерйозніших кримінальних спорів, відомих під назвою "сесійних". Окруж­ний суддя — остання ланка у системі судів, які розглядають кримінальні справи у першій інстанції.

Цей суд є також апеляційною інстанцією щодо судових рішень у кримінальних справах, що розглядались у судових магістратах чи в суді панчаятів.

Кримінальні суди в судовому окрузі очолює головний ма­гістрат.

Проте на цьому судова ієрархія судів нижчого рівня що­до кримінальних правовідносин не закінчується — це лише гілки судової системи, які мають право розгляду справ за суттю або апеляцією.

Крім зазначених судів, у судових округах існують вико­навчі магістрати або судово-виконавчі магістрати, які створе­ні не для судочинства з кримінальних питань за суттю у його класичному розумінні, а для контролю й нагляду за виконан­ням судових рішень у кримінальних справах, їхнім обов'яз­ком є також здійснення або допомога у здійсненні виконав­чих функцій урядам штатів у справі підтримання правопо­рядку чи здійснення судового контролю над законністю дій органів правопорядку при незвичайних ситуаціях, коли ці ор­гани дістають повноваження тимчасово обмежувати права громадян на території, де уряд штату або Президент країни оголошує надзвичайний стан.

Таким чином, маємо завершену структуру судових уста­нов, які функціонують у межах судового округу, що здій­снює цивільну і кримінальну юрисдикцію.