Організація судів президентського округу

Поряд з цією системою судових установ, які діють поза територією мегаполісів, фактично автономно, не перетинаю­чись із нею, діє система судів загальної юрисдикції, яка здійснює кримінальну і цивільну юрисдикцію у так званих столичних або президентських округах1.

У Калькутті та інших столичних містах штатів діють міські магістратиабо, як їх частіше називають, суди сто­личного магістрату, до компетенції яких належать усі справи щодо кримінальних провин і правопорушень — від незнач­них до найсерйозніших, тобто ці суди діють виключно як су­ди першої інстанції у повному обсязі компетенції. Але між собою ці суди поділяються на суто магістратські судита "сесійні" суди.Останні утворюються для розгляду найсер­йозніших кримінальних справ з магістратів за тим же підхо­дом, коли окружний суддя поза президентським округом діє як "сесійний" суддя. КПК Індії 1973 р. позбавив усі виші су­ди штатів, у тому числі вищі суди, розміщені у президент­ських округах (наприклад, у Калькутті), права бути судами першої інстанції у справах із загальнокримінальних правопо­рушень.

У цих же округах створено судові установи для цивільно­го судочинства. При цьому якоїсь єдиної системи в організа­ції судових установ у столичних округах немає. Так, існують суди з незначних цивільних споріву президентських ок­ругах, але не в усіх столичних містах Одняк мяйже в усіх є міські цивільні суди,які можуть бути єдиними судовими установами в межах округу й розглядати у своїх підрозділах або дільницях усі справи незалежно від суми позову чи юри­дичної складності правовідносин, що виникли. У разі коли в окрузі є суди з незначних справ, міські сесійні суди поді­ляють з ними компетенцію. Законодавство штату визначає поняття "незначні цивільні справи" й межі компетенції цих

1 Історична назва, яка залишилась з колоніальних часів. У добу панування Ост-Індської компанії президентський округ являв собою адміністративну одиницю у Бомбеї, Мадрасі і Калькутті. Спочатку ними керували президенти цієї компанії (звідси й назва), а потім англійські губернатори. Нині вважаєть­ся, що центральний уряд Індії має право на пряме управління ними у надзви­чайних випадках або проявів "самоврядного" піднесення.