Розділ І


Судова система Великої Британії



 


Згідно зі ст. 75 Закону про Верховний суд від 1981 p., лорд —головний суддя має право за погодженням з лорд-канцлером давати настанови стосовно розподілу справ Суду корони. Всі правопорушення поділено на чотири класи. Справи за найсерйознішими злочинами в Королівському суді веде суддя Високого суду, що також, як правило, входить до Відділення Королівської лави. Окружні судді та рекордери розглядають менш серйозні кримінальні правопорушення, а також ті, які можуть розглядатися в інший спосіб, тобто не у процесі з присяжними, коли суддя повинен керувати про­цесом і давати присяжним поради та інструкції.

До членів Королівського суду належать судді Високого суду, окружні судді, рекордери та магістрати (магістратські судді). Суддя якої судової ланки розглядатиме конкретну справу, залежить від серйозності правопорушення. У певних випадках мирові судді також можуть проводити засідання в Карному суді. Всі апеляції та судові процеси з винесенням вироку мають розглядатися чи проводитися Карним судом за участю судді та щонайменше двох непрофесійних засідате-лів-магістратів. Крім того, будь-яку справу у суді може роз­глядати професійний суддя разом з не більш як чотирма ін­шими непрофесійними суддями.

Засідання Карного суду з розгляду справ, які вимагають винесення обвинувального вироку, відбуваються за участю присяжних. Історична традиція щодо 12 присяжних останнім часом порушується; тепер у процесі можуть брати участь де­сятеро або одинадцятеро присяжних. Крім того, відповідно до Закону про карне правосуддя від 1967 р. вердикт про ви­нуватість особи може бути ухвалений кваліфікованою біль­шістю (10 з 11 або 12 присяжних чи 9 з 10 присяжних), а не одностайно, як було раніше. Виправдувальний вирок при­сяжних апелюванню не підлягає. Без участі присяжних роз­глядаються апеляції у справах, що велись судами магістра­тів, та справи, що передаються на розгляд для винесення ви­року, тобто робиться попередня оцінка доказів з точки зору їх допустимості та законності отримання. Провадження у су­ді відбувається за регламентом Суду корони.

Під патронажем Королівського суду перебуває також ко-ронер — особа, яка проводить слідство в разі смерті людини. Функцією суду коронера є передусім проведення дізнання щодо смерті якоїсь особи, якщо є підстави підозрювати, що


смерть була насильницькою, неприродною, раптовою або сталася з невстановлених причин. Для проведення дізнання коронер має право скликати від семи до одинадцяти присяж­них. Хоч самі процесуальні дії коронера контролює Високий суд, подання апеляції з приводу дізнання законом не перед­бачено.

Яке місце в загальній ієрархії судів посідає Королівський суд (Карний суд присяжних) з точки зору доктрини про пре­цедент досі остаточно не визначено. Очевидно, суддя Висо­кого суду, якій засідає в Королівському суді, має той самий статус, що й під час засідання Високого суду першої інстан­ції. Проте коли на засіданні Королівського суду головує ок­ружний суддя чи рекордер, видається доцільним розглядати цей суд як нижчий за статусом і, отже, підпорядкований Ви­сокому судові з точки зору прецедентно! зобов'язаності.