Конституційна юрисдикція Верховного суду

В усіх країнах з конституційними системами юрисдикція судів щодо неконституційності актів виконавчої влади май­же однакова. Але в питаннях контролю судів за конституцій-ністю актів законодавчого органу їхня компетенція має свої особливості. В Конституції Індії немає чіткого положення, яке б уповноважувало суди оголошувати закони неконститу­ційними. Однак Конституція встановила певні обмеження для кожного органу, і будь-яке порушення таких обмежень є підставою для оголошення закону недійсним. Саме суди ви­рішують, було чи не було порушено конституційне обмежен­ня, оскільки Конституція є законом, відповідно до якого зви­чайні закони приймаються конституційне зафіксованою ле­гіслатурою. Наприклад, ст. 13 проголошує, що будь-який за­кон проголошує, що будь-який закон, несумісний з положеннями частини III Конституції, де йдеться про основ­ні права людини, є недійсним. Крім того, Верховний суд Індії у своєму роз'ясненні підкреслив, що, навіть без урахування цього положення ст. 13, він має право оголосити недійсним будь-який акт, що порушує будь-яке з основних прав грома­дян. З положень ст. 254 Конституції випливає, що в разі не­узгодженості між законом Союзу і законом штату останній оголошується нечинним.

Обмеження, встановлені Конституцією щодо повнова­жень легіслатур, стосуються таких питань: основних прав, зафіксованих у частині III Конституції; законодавчої компе­тенції; спеціальних положень Конституції, які накладають обмеження, пов'язані з певними питаннями.

Будь-яка федеральна конституція незалежно від ступеня згуртованості складових одиниць федерації, до якої вона прагне, передбачає розподіл повноважень між Союзом і


суб'єктами федерації, причому Конституція таких держав наділяє владою органи Союзу і штатів, водночас цю владу обмежуючи. Згідно з конституціями унітарних держав місце­ві адміністративні та представницькі органи є лише додатко­вими органами центральної влади, тому в стосунках між міс­цевими і центральними органами влади не повинні виникати проблеми, що підлягають судовому вирішенню. У Конститу­ції ж федеративної держави повноваження розподіляються між центром і штатами, які є державними утвореннями у складі Союзу, і тому для збереження розподілу повнова­жень, що передбачені Конституцією, необхідно мати орган, який би вирішував суперечки, що виникають між Союзом і його суб'єктами та між самими штатами.

Хоч федерація Індії не має форми договору або угоди між її складовими частинами, однак у неї є орган розподілу зако­нодавчих і адміністративних повноважень між Союзом і шта­тами. Стаття 131 Конституції Індії наділяє Верховний суд первинною і виключною юрисдикцією щодо розв'язання спо­рів між урядом Індії і будь-яким штатом Союзу, між урядом Індії і її штатом з одного боку, і будь-яким іншим чи іншими штатами, з другого боку; між двома або більшою кількістю штатів. Згідно з цією статтею функції Верховного суду мають суто федеральний характер і здійснюють повноважен­ня суду першої інстанції, жоден інший суд за Конституцією не має права перебирати на себе цю юрисдикцію. З іншого боку, Верховний суд не має права приймати до свого прова­дження позови, ь яких одна із сторін не е суб'ькюм федера­ції. Наприклад, якщо позов стосується уряду Індії чи штату, але заявлений приватною особою, він не може бути розгля­нутий у Верховному суді й передається на розгляд суду за­гальної юрисдикції згідно зі звичайним законом.

Слід зазначити, що ці стосунки між суб'єктами Союзу не є виключною юрисдикційною компетенцією Верховного су­ду, бо в законодавстві Індії щодо цього є винятки. Наприк­лад, спори, які випливають з договору, угоди, пакту, обов'яз­ків, санаду1 або іншого документа за аналогією, хоч би й ма­ли федеральний характер, однак вилучені з компетенції Вер-

1 Санад — один з різновидів угод, які британське колоніальне керівництво в Індії укладало з індійськими васальними князівствами.

18*


Судова система Індії

Розділ V

ховного суду, за умови, що вони стали чинними або були реалізовані до введення в дію Конституції чи продовжують бути чинними після набуття нею чинності, й у їхніх текстах передбачено, що юрисдикція судів не поширюється на ці від­носини. Однак Президент має право передавати ці спори до Верховного суду для одержання консультативного висновку. Крім того, в Конституції є прямі вказівки, які безпосеред­ньо виключають деякі спори з конституційної юрисдикції Верховного суду, покладаючи їх вирішення на спеціалізовані суди. До них належать:

1) спори, перелічені в застереженні до статей 131 і 363
Конституції;

2) скарги щодо втручання в суперечки, пов'язані з розпо­
ділом вод міжштатних річок, що віднесені до юрисдикції спе­
ціальних судів, зазначених у ст. 252 Конституції, за умови,
що Парламент ухвалює окремий закон про це. У 1956 р.
Парламент прийняв Закон про розв'язання спорів щодо роз­
поділу вод міжштатних річок, тому зміст ст. 269 слід розгля­
дати в сукупності з розділом 11 цього Закону;

3) питання, які належать до компетенції фінансової комі­
сії (ст. 280);

4) суперечки щодо розподілу деяких фінансових витрат
між Союзом і штатами згідно з п. З ст. 258 Конституції1 та
спори про перерозподіл деяких фінансових витрат між
Союзом і штатами згідно зі ст. 290 Конституції"2.

Проявом конституційної юрисдикції є право Верховного суду тлумачити не лише Конституцію Індії, а й положення актів конституційного плану, чинність яких залишається піс­ля прийняття Конституції, — Акт про правління Індією 1935 р. (у тому числі, акти, що змінювали або доповнювали його), будь-який наказ, виданий на підставі Акта про неза­лежність Індії 1947 р.

Мова йде про покриття урядом Союзу витрат, які перевищують заплано­вані втрати штатів на будівництво й охорону залізниць, а також на потреби управління. Розмір доплати штатам визначається арбітром, якого призначає Головний суддя Верховного суду.

Йдеться про виплати грошей Консолідованим фондом Індії та відповід­ним штатом на пенсійне забезпечення колишніх чиновників, які служили в державному департаменті до і після проголошення незалежності Індії. Розмір виплат також визначає арбітр.


§ 3. Апеляційна юрисдикція Верховногосуду

Верховний суд Індії виконує функції найвищої апеляцій­ної інстанції, подібно до суду Палати лордів у Великобрита­нії, але в деяких правовідносинах його повноваження значно ширші. Ще до прийняття Конституції Індії юрисдикція судо­вого комітету Таємної ради Великої Британії щодо розгляду апеляцій, які надходили з Індії, була скасована.

Верховний суд — вища апеляційна (касаційна) інстанція щодо рішень усіх судів Індії. Апеляція у Верховному суді розглядається як повторна апеляція (касація), тобто скарга на апеляційне рішення вищих судів штатів і відповідних ін­станцій у системі спеціальних (військових) судів, і як пер­винна скарга, яку називають апеляційною, але розглядаєть­ся вона у режимі касації щодо рішень, які були ухвалені ви­щими судами штатів у першій інстанції після розгляду ци­вільних справ.

Як апеляційна інстанція Верховний суд може розглядати три види справ:

1) цивільні, кримінальні та інші справи, пов'язані з тлу­
маченням Конституції;

2) цивільні справи, не пов'язані з конституційними пи­
таннями;

3) кримінальні справи, не пов'язані з конституційними
питаннями.

Верховний суд Індії як суд повторної апеляційної інстан­ції має право розглядати будь-які звернення, але це не є його обов'язком. В Індії, як і в багатьох країнах англосаксонської системи права, існує право дозволу на подання повторної апеляції.

Згідно з положеннями ст. 132 Конституції апеляція до Верховного суду на рішення, розпорядження або остаточний наказ (Final order) Вищого суду штату як у цивільних, так і у кримінальних справах може бути прийнята, якщо Вищий суд засвідчить, що справа стосується істотного правного пи­тання, пов'язаного з тлумаченням чинної Конституції. У разі відмови Вищого суду в такому свідоцтві, Верховний суд мо­же дати спеціальний дозвіл на апеляцію з приводу зазначе­них судових актів, якщо він переконаний, що справа сто­сується істотного правного питання, пов'язаного з тлумачен­ням Конституції.