Розділ V


Судова система Індії



 


Якщо таке свідоцтво видано або дано дозвіл, то будь-яка сторона процесу може подати апеляцію до Верховного суду на тій підставі, що будь-яке питання з зазначених вище ви­рішено неправильно апріорі.

Апеляційному переглядові у Верховному суді за консти­туційною нормою підлягали цивільні справи:

1) у разі коли вбачалося, що істотне правне питання,
пов'язане з Конституцією, вирішено неправильно;

2) коли загальна сума або цінність предмета спору при
розгляді в суді першої інстанції становила не менше 20 тис.
рупій або суму, яку для регулювання майнових правовідно­
син визначено окремим законом;

3) якщо судове рішення стосувалося прямо або побічно
претензії на право власності щодо зазначеної суми чи цін­
ності.

Однак ці апеляційні повноваження Верховного суду в ци­вільних справах були змінені законом про 13-ту поправку до ст. 133 Конституції у 1972 p., яка наблизила індійський за­кон до англійського. У Великій Британії апеляція у цивіль­них справах на рішення Апеляційного суду надходить до су­ду Палати лордів, якщо Апеляційний суд або Суд Палати лордів дозволили апеляцію. Відповідно до зазначених поло­жень п. 1 ст. 133 Конституції Індії апеляція могла бути роз­глянута, якщо йшлося про значну суму, що відповідала по­няттю невід'ємного права на скаргу. Але апеляції такого ха­рактеру було скасовано вказаною поправкою. Тепер апеля­ція у цивільних справах допускається, якщо Вищий суд штату затвердить свідоцтво про те, що у справі "порушуєть­ся істотне питання права загального значення", яке може бути "вирішено тільки у Верховному суді".

Апеляційна юрисдикція Верховного суду у кримінальних справах також має певні межі і стосується тих справ:

1) у яких порушуються істотні правні питання, пов'язані
з тлумаченням положень Конституції, які стосуються прав
людини;

2) у перебігу яких постають визначальні правні або со-
ціально значущі питання, що мають суспільні наслідки;

3) при розгляді яких вбачається порушення найважливі­
ших принципів правосуддя, що є визначальними для Індії і
світової спільноти;


 

4) у яких Вищий суд штату за апеляцією відмінив ви­
правдувальний вирок, винесений обвинувачуваному судом
першої інстанції, і, визнавши його винним, засудив до
страти;

5) які Вищий суд штату після ухвалення вироку судом
першої інстанції витребував з будь-якого підпорядкованого
йому суду, прийняв справу до свого провадження для пере­
гляду за спеціальною апеляцією й визнав обвинуваченого
винним, засудивши його до страти.

Апеляції щодо останніх двох категорій справ подаються до Верховного суду на підставі невід'ємного права людини.

Цікаво порівняти цей порядок з апеляційним проваджен­ням у кримінальних справах Великої Британії. Апеляції над­ходять до Суду Палати лордів лише тоді, коли Генеральний прокурор засвідчив, що рішення Апеляційного суду у кримі­нальних справах порушує питання права, яке має виняткове значення для держави, і що в її інтересах розглянути це пи­тання в апеляційному провадженні. В Індії, як було зазначе­но вище, апеляція на рішення суду застосувати смертну ка­ру подається до Верховного суду без будь-яких застережень, згідно з конституційною нормою.

Щодо інших справ, то апеляції у кримінальних справах, що розглянуті у вищих судах штатів і територій, перегляда­тися у Верховному суді вже не можуть. Проте Парламент має право прийняти закон, який може покласти на Верхов­ний суд додаткові повноваження з розгляду повторних апе­ляцій у деяких кримінальних справах.

Конституція Індії передбачає звернення з апеляцією до Верховного суду на рішення вищих судів (статті 132—134). Але іноді виникають ситуації, коли може бути визнано до­цільним втручання Верховного суду в рішення не тільки ви­щих, а й інших судів та трибуналів. Таке повноваження здій­снюється поза межами звичайного закону, де вказано напря­ми просування апеляції і є посилання на Верховний суд від­повідно до ст. 136 Конституції. Згідно з положеннями цієї статті Верховний суд може на свій розсуд дати спеціальний дозвіл на апеляцію щодо будь-якого рішення суду в будь-якій справі чи питанні, ухваленому будь-яким судом чи трибу­налом на території Індії. Однак ці повноваження не поши­рюються на рішення судів, які діють згідно із Законом про збройні сили.



Розділ V


Судова система Індії



 


Здійснювати це повноваження Верховний суд може на власний розсуд, воно не пов'язане з будь-якими обмеження­ми, до того ж і не може бути обмежене жодним законом, крім конституційних змін. Однак ці особливі повноваження Верховний суд повинен здійснювати виключно за надзвичай­них обставин. Відповідними правилами Верховний суд вста­новив, що це надзвичайне повноваження може здійснюва­тись лише у разі порушення принципів природної справедли­вості.

У цивільних справах спеціальний дозвіл на апеляцію в порядку ст. 136 Конституції може бути наданий, якщо йдеть­ся про найважливіше питання загального громадського інте­ресу. Згідно з цією доктриною Верховний суд втручається у сферу кримінальної юрисдикції, якщо виникають виключні обставини, аналіз яких свідчить, що ухвалене рішення є аж надто несправедливим і містить досить істотні елементи, які дають підставу для повторної апеляції.

Розглянувши апеляцію, Верховний суд не заміняє рішен­ня трибуналу своїм, а приписує відмінити його на основі своїх надзвичайних повноважень.

§ 4. Рекомендаційні повноваження Верховногосуду

За Конституцією, Верховний суд Індії має консультатив­ні повноваження (ст. 143), згідно з якими він може викласти свій погляд з будь-якого питання права чи факту подій за­гальносуспільного значення, однак за умови, що з таким проханням до нього звернувся Президент. Конституційна норма визначає дві категорії таких запитів.

По-перше, коли Президент вважає, що певне питання права (правозастосування) має громадське значення і з цього приводу необхідно мати висновок Верховного суду. Висновки Верховного суду оформляються відповідним пись­мовим актом, який відрізняється від звичайного судового рі­шення цього ж суду тим, що не має преюдиційно обов'язко­вої сили для уряду й не підлягає примусовому виконанню, як інші рішення. Визначальним моментом у цьому разі є те, що на відміну від спору між сторонами, який має місце в цивіль­них справах, тут спору немає, а є прагнення отримати ква­ліфіковану юридичну консультацію правників вищого класу.


Висновок має консультативний характер, і уряд може взяти його до уваги під час здійснення заходів з конкретного питання, але діяти згідно з ним не зобов'язаний. Такий кон­сультативний висновок корисний тим, що своїм авторитетом сприяє обгрунтуванню урядового акта чи законопроекту перш ніж він буде прийнятий або допомагає розв'язати будь-яке інше питання, яке не може бути передане до суду в зви­чайному порядку, а тим часом уряд бажає отримати автори­тетні юридичні висновки перед тим, як учинити яку-небудь дію.

Індійські джерела стверджують, що з часів проголошення незалежності до початку 80-х років Президент Індії усього сім раз звертався до Верховного суду за консультативними висновками1. Слід зазначити, що хоч думка Верховного суду і не є обов'язковою для уряду, однак його роз'яснення є обов'язковими для нижчих судів у подальшому застосуванні норм права при виникненні аналогічних правовідносин.

По-друге, в разі виникнення суперечок під час застосу­вання положень договорів і угод, укладених Індією з іншими країнами до прийняття Конституції і вилучених з компетен­ції Верховного суду (відповідно до ст. 131) у першій інстанції (про що йшлося вище), вони вже не можуть бути цивільни­ми судовими спорами, однак Президент має право передати Верховному судові запит з приводу предмета такої супереч­ки для отримання кваліфікованого висновку.

Крім зазначених консультативних повноважень, Верхов­ний суд Індії може згідно зі ст. 32 Конституції приймати до свого провадження звернення, прохання, заяви щодо видан­ня конституційного припису про здійснення основних прав громадян, що інколи розглядається як право цього суду бути першою судовою інстанцією в цих питаннях, хоч відповідний акт суду не є судовим рішенням. Потерпіла особа справді має право апелювати до Верховного суду замість Вищого су­ду відповідного штату. Однак цю можливість Верховного су­ду слід розглядати як виняток з його компетенції конститу­ційної судової юрисдикції, оскільки спір виникає не між чле­нами Союзу, а між потерпілою особою й урядом або одним з

1 Басу Дас Дура. Основы конституционного права Индии. — М.: Прогрес, 1986. — С. 433.