Розділ VI


Судова система Японії



 


Згідно з Конституцією Японії всю судову владу було пе­редано Верховному суду та іншим судам загальної юрисдик­ції. Адміністративні та військові суди було скасовано. Забо­ронено було утворювати надзвичайні суди й надавати оста­точну судову владу виконавчому органу. Таким чином, суди стали відповідальними за всі юридичні справи, включаючи й ті, що велися між приватними особами і державою, а також пов'язані з адміністративною діяльністю. Більше того, Кон­ституція надала судові повноваження вирішувати питання про конституційність будь-якого закону, наказу, постанови чи офіційного акта. Слід зазначити, що протягом останніх десятиліть суди не раз ухвалювали рішення про неконститу­ційність деяких найважливіших урядових постанов внутріш­нього та зовнішньополітичного характеру.

Крім вищезгаданих, суд має й інші повноваження, спе­ціально визначені в законах. Найважливішим з них є право вирішувати справи, з приводу яких не виникає суперечок. Нагляд за реорганізацією або ліквідація корпорації, призна­чення адміністратора трастової компанії, оголошення неком­петентності та розподіл майна, забезпечення захисту мало­літніх злочинців під час процесу є прикладами безспірних справ. Система судових наказів про передачу заарештованих до суду також була запроваджена у 1948 p.; це давало мож­ливість незаконно затриманим особам подавати позов на підставі судового наказу про недоторканність особи.

Незалежності судової системи нині надається надзвичай­но великого значення. В Конституції чітко сказано, що всі судці у своїй діяльності мають керуватися тільки конститу­ційними положеннями та законами; вони можуть бути звіль­нені зі своєї посади тільки в разі імпічменту або коли їх за­конно оголошено неспроможними виконувати свої обов'язки за станом здоров'я. Виконавчі органи не можуть застосову­вати до судців жодного дисцплінарного заходу; вони мають отримувати за свою роботу адекватну винагороду, яка не мо­же бути зменшена протягом усього часу перебування на посаді.

Новий закон про організацію суду, який почав діяти З травня 1947 p., одночасно з новою Конституцією запрова­див цілком нову судову структуру.

Згідно з цим законом існує 5 видів судів: Верховний суд, вищі, сімейні, районні та прискорені суди. Суду присяжних


у Японії немає. Ця інституція не дістала практичної підтрим­ки після її введення в 1923 р. — традиції Сходу виявилися сильнішими.