Службовці суду

Крім суддів, у судах працюють судині дослідники, клерки, стажисти сімейних судів, судові стенографісти, обслуговую­чий персонал, судові виконавці, судові секретарі та інші.

Судові дослідники за наказом судді проводять необхідну дослідну роботу, пов'язану із слуханням справ та прийнят­тям рішень. Однак у місцевих судах така діяльність обмеже­на справами про промислову власність та податки.

Судові клерки мають обслуговувати та вести записи процесу, готувати і зберігати записи та інші документи, що стосуються справи.

Стажисти сімейних судів проводять необхідні розсліду­вання внутрішньосімейних стосунків, справ неповнолітніх тощо.

Судові стенографісти відповідають за стенографічний запис судових процесів, їх переклад та займаються питання-


ми, які відносяться до справи. Обслуговуючий персонал від­повідає за відкриття суду та під керівництвом судді підтри­мує порядок у судовій залі. Судові виконавці виконують су­дові рішення, займаються документами, виданими судом, та іншими справами.

На відміну від згаданих вище працівників суду, які бе­руть безпосередню участь у його роботі, судові секретарі під керівництвом свого начальства відповідають за ділові, зокре­ма фінансові питання.

Працівниками суду вважаються також бібліотекарі Вер­ховного суду, інструктори Інституту правничих студій та досліджень, Інституту досліджень та навчання судових клер­ків та Інституту стажистів сімейного суду.

Після прийняття Конституції у 1946 р. всі згадані вище працівники суду (у 1990 р. їх було близько 21 тис. 800 осіб) призначаються та звільняються судами.

Слід також згадати громадських обвинувачів та практи­куючих юристів, які тісно пов'язані із судом, хоч і не є його працівниками.

Громадський обвинувач — прокурор є офіційною гро­мадською особою, яка виступає з кримінальним обвинува­ченням і керує виконанням вироків. За Конституцією 1889 p., громадський обвинувач виконував свою роботу в прокурорському офісі, який був приєднаний до суду, й разом з іншими суддями підпорядковувався міністру юстиції. Після того, як Конституція 1946 р. чітко відокремила судову владу від виконавчої, офіси громадських обвинувачів гтяли окре­мими адміністративними установами, цілком незалежними від суду. Громадські обвинувачі (прокурори) перебувають під керівництвом та контролем міністра юстиції. Разом з тим прокуратура є централізованою організацією, яку очолює Ге­неральний прокурор: її структура пристосована передусім до судової системи — підрозділи прокуратури є в усіх зазначе­них судах. Міністр юстиції може керувати Генеральним про­курором тільки в питаннях, які стосуються розслідування або представлення особливих справ. Це є засобом захисту громадських обвинувачів від політичного тиску.

На відміну від адміністративних працівників, для призна­чення громадським обвинувачем особа повинна мати таку саму кваліфікацію, як і помічники суддів. Число громадських обвинувачів у 1990 р. становило близько 2 тис. осіб.