Незаинтересован! учасники судових процесів

Для приватних осіб також передбачено можливість бра­ти участь у діяльності судів. Певне, найтиповішим прикла­дом може бути система суду присяжних. Вона була створена в Японії у 1929 р. для вирішення кримінальних справ. Однак несприйняття суду присяжних професійними юристами при­звело до припинення його діяльності у 1943 p.; цей суд не відновлений і досі.

Попри це деякі особи, не маючи кваліфікації юриста, бе­руть участь у судових процесах як члени судових, експерт­них та узгоджувальних комісій, радники сімейних судів. Спільним для них є те, що всі вони обрані судом з представ­ників громадськості й у тій чи іншій формі беруть участь у діяльності суду. Але є між ними і відмінності.

За винятком певної кількості юристів, члени узгоджу­вальних комісій обираються з числа всебічно освічених та досвідчених людей. У місцевих, сімейних та прискорених су­дах узгоджувальна комісія розв'язує різноманітні цивільні справи та конфлікти. Комітет складається з одного судді і двох чи більше членів узгоджувальної комісії та працює над тим, щоб забезпечити мирне вирішення суперечок, рекомен­дуючи кожній із сторін іти на взаємні поступки та компромі­си або переконуючи їх погодитись на компроміс, запропоно­ваний комітетом. Ця діяльність має важливе значення для нижчих судів.


Члени судових комісій допомагають судді прискореного суду знайти компроміс для сторін у цивільних справах. Вони можуть бути присутні на слуханні цивільної справи у при­скореному суді й висловлювати судді свою думку щодо справи.

У процесах, де конфлікту немає, зокрема коли йдеться про землевласників і орендарів, суддя місцевого або приско­реного суду вислуховує думку експертного комітету, який складається з трьох чи більше членів, що обираються серед осіб, які не є юристами, але мають професійні знання та дос­від у певних питаннях.

Коли сімейний суд розглядає такі справи, як заява про некомпетентність, зміна імені, підтримка, розподіл майна, радники сімейного суду, обрані судом, допомагають своїми порадами роботі судді.

Узгоджувальний комітет та комітет експертів були зас­новані ще до Другої світової війни, решта — після війни, їхньою метою є відображення поглядів і настроїв загалу під час судових процесів. Усі ці установи з часу заснування їх діють на повну силу.

Варто ще згадати комітет з розслідування звинувачень. Ця система, якоюсь мірою порівняна із системою присяжних у США, спрямована на те, щоб перевіряти обгрунтованість обвинувачень. Комітет складається з одинадцяти звичайних громадян, які були обрані одночасно з членами Палати пред­ставників під час виборів; вони розглядають наміри громад­ського обвинувача щодо заяв позивачів або колишніх зло­чинців про необгрунтоване притягнення до відповідальності. Якщо обвинувачення визнане несправедливим, може бути вчинено позов проти самого обвинувача. Нині у країні діє 201 такий комітет. Вони є своєрідним гарантом від можливо­го свавілля представників карних органів і гарантом верхо­венства прав людини у демократичній державі. Ця особли­вість японської правової і судової системи є досить унікаль­ною й цікавою новиною серед відомих у світі систем.


Таблиця 1