Огляд системи правосуддя Сполученого Королівства

Формування системи судів у Великій Британії відбувало­ся під впливом двох ознак, які притаманні саме цій країні у Західній Європі, — існуючої тривалий час конституційної монархії, яка обрамлена демократичними інститутами, і фе­деративного устрою цієї держави з певною автономією дер­жавних інститутів у складових частинах Сполученого Коро­лівства.

За формальною ознакою державного верховенства коро­нованої особи здійснення правосуддя всіх рівнів у Великій Британії є її виключним правом. Проте, згідно зі звичаєм, який склався ще наприкінці XIV ст., монарх, хоч і міг бути присутнім разом зі своїми суддями на судовому засіданні, практично не міг ухвалювати рішення. Сьогодні тим паче ко­ролівська прерогатива є не що інше, як традиційна формаль­ність. Хоч вищі суди Королівства називаються "судами коро­леви", а їхні судді — "суддями її Величності", насправді їх діяльність цілковито регламентується законодавством. По­при те, що карне переслідування чиниться від імені короле­ви, воно може бути розпочато за позовом будь-якої приват­ної особи. Монарх жодним чином не може втручатися у су­довий розгляд цивільної справи.

До залишків королівської прерогативи, які цілком зберег­ли свою дієвість, можна віднести хіба що право Генерально­го прокурора помилувати того, хто за рішенням суду був ви­знаний винним, а також прерогативу помилування, якою ко­ристується міністр внутрішніх справ, щоб зупинити дію ви-


року ув'язнення чи пом'якшити покарання. Таким чином, правосуддя на практиці здійснює не монарх, а відповідні дер­жавні структури, сформовані безпосередньо громадськістю (народом) або опосередковано — за участю й допомогою представницьких органів громадськості.

Федеративний устрій держави Сполучене Королівство Великої Британії відбився й на устрої судової системи. Мож­на з певністю стверджувати, що за федерально-територіаль­ним поділом у Великій Британії існують три фактично само­стійні судові системи — в Англії та Валії, в Шотландії та у Північній Ірландії, які ієрархічно майже не перехрещуються. Апеляційна юрисдикція Суду Палати лордів щодо рішень найвищих судових інстанцій Шотландії і Північної Ірландії також є обмеженою, про що буде сказано далі.

Законодавчу базу сучасної судової системи Англії та Ва­лії і частково всього Сполученого Королівства Великої Бри­танії становлять такі закони, завдяки яким відбулася судова реформа 70-—90 pp. XX ст.: Закон про здійснення правосуд­дя від 1970 p. (Administration of Justice Act, 1970, ch. 31, P. J. А.), Закон про суди від 1971 p. (Court's Act, 1971, ch. 23, P. J. А.), Закон про присяжних від 1974 p.(Juries Act, 1974, ch. 23), Закон про доручення від 1976 p.(Bail act, 1976, ch. 63), Закон про кримінальне право від 1977 p.(Criminal Law Act, 1977, ch. 45), Закон про магістратські суди від 1980 p. (Magistrates' Courts Act, 1980, ch. 43), Закон про Верховний суд від 1981 p. (Supreme Court Act, ch. 54), За­кон про поліцію і докази в кримінальних справах від 1984 р. (Police and Criminal Evidence Act, 1984, ch. 60), Закон про суди графств від 1984 p.(Country Courts Act 1984, ch. 28), Закон про державних обвинувачувачів від 1985 p. (Prosecu­tion of Offences Act, 1985, ch. 23), Закон про суди і правове обслуговування від 1990 р.( Courts and Legal Service Act, 1990, ch. 41), Закон про кримінальне правосуддя і громад­ський порядок від 1994 p. (Criminal Justice and Public Order Act, 1994, ch. 330), Закон про кримінальний процес і розслі­дування від 1996 p.(Criminal Procedure and Investigations Act, 1996, ch. 25).

Способи класифікації судів, що послуговуються у своїй діяльності англійським законодавством, різні. Але традицій­но англійські суди можна поділити за двома ознаками: 1) су-