Окружні суди

Окружні суди — найнижча інстанція у судовій системі Шотландії. Вони виникли як наслідок процесу уніфікації складної суміші судових утворень, які дійшли до сучасної Шотландії з часів середньовіччя, а саме: суди Бургів і полі­цейські суди в містах, мирові суди у сільській місцевості, су­ди бейліфів річки та устя Клайд. Зазначені суди було лікві-доьани й утворено окружні суди відповідно до Закону від 1975 р.1

У цих судах судочинством займаються магістри-правни-ки, які отримують посадову винагороду, й мирові судді, які працюють на громадських засадах. Магістратів призначають місцеві органи влади лише з числа професійних юристів, які не менш ніж 5 років займалися практикою як баристери або соліситори. Ці ж органи встановлюють їм розмір посадової винагороди. Але призначення магістрата та розмір його по­садової винагороди схвалюються Державним секретарем у справах Шотландії. Мирові судді окружних судів призна­чаються Державним секретарем від імені корони за подан-

1 District Courts Act, 1975, ch. 20.


ням органів місцевої влади. Вимоги щодо юридичної освіти для цієї категорії суддів не є обов'язковими. Винагороду за виконання суддівських функцій вони не отримують, компен­суються витрати у зв'язку з відрядженням.

Магістрати одноособово, а мирові судді по двоє і більше розглядають справи про незначні кримінальні правопору­шення, які апеляційне не оскаржуються. Розмір максималь­ного штрафу, який можна накласти на винну особу, сягає 2 тис. фунтів стерлінгів, а строк позбавлення волі — до 60 діб. Ці судді розглядають також деякі цивільні справи, які у переважній більшості пов'язані із сімейними стосунками.

Органами, що займаються адмініструванням діяльності окружних судів, є місцеві судові комітети, які складаються з магістратів і мирових суддів. Ці комітети надають юридичну допомогу, а також консультують місцеві органи влади, орга­нізовують курси навчання місцевих мирових суддів. Місцеві органи призначають до цих суддів секретарів з числа профе­сійних юристів, які, крім секретарських повноважень, вико­нують функції помічників суддів.