Шерифські суди

Шерифські суди — найважливіші й найбільш завантаже­ні ланки судової системи Шотландії, яку поділено на шериф­ські (судові) округи — шерифства, що не обов'язково збі­гаються з адміністративно-територіальним поділом країни.

Суддівська посада шерифа виникла у Шотландії в XII— XIII ст. Шерифи чинили ираьосудця від імені корони, і їх по­сада, на відміну від англійських роз'їзних суддів, була постій­ною, а з часом перетворилася на спадкову аж до XVIII ст.

Реформування шерифських судів (англ. — Sheriff court) почалося в 1971 р. з прийняттям Закону про суди шерифів.

Шерифи — це професійні судді двох категорій: перша — головний шериф (очолює шерифство) і друга — шерифи, яких може бути кілька; іноді їх за звичаєм називають шери­фами-заступниками. На ці посади призначаються лише осо­би, які мають стаж роботи баристера або соліситора не менш ніж 10 років. При цьому головний шериф призначаєть­ся з числа найстарших адвокатів (королівських радників). Крім цих категорій шерифів є почесні шерифи, до яких за­значені вимоги не застосовуються. До юрисдикції шериф­ських судів належать кримінальні й цивільні справи.


48


Розділ І


Судова система Великої Британії


49


 


У галузі карного судочинства шерифи розглядають од-ноособово справи про злочини сумарної юрисдикції (катего­рія нетяжких правопорушень) або у складі суду присяжних (15 осіб) — справи про злочини, які переслідуються за обви­нувальним актом.

Відповідно до узагальненої статистики щорічно розгля­дається до 90 відсотків справ за дії, що переслідуються за об­винувальним актом, та понад 50 відсотків справ за звинува­ченням у діях, що переслідуються за скаргами (сумарна юрисдикція). Юрисдикція шерифських судів обмежена мак­симальними межами покарання, яке вони можуть застосову­вати до караної особи. У справах за обвинувальним актом максимальна міра покарання — 3 роки позбавлення волі і необмежена сума штрафу, якщо нормативно не встановлено їх межі. У справах сумарного провадження — позбавлення волі до 3-х місяців (при повторності — до б місяців) і штраф за злочини, які передбачені загальним правом, до 150 фунтів стерлінгів, а при розгляді справ про статутні злочини — у тих межах, які вказані у статутних нормах щодо відповідаль­ності за певний злочин.

Якщо під час розгляду справи про злочин, за вчинення якого особа переслідується за обвинувальним актом, шериф дійде висновку, що максимальний 3-річний строк позбавлен­ня волі не відповідає ступеню небезпеки вчинку, він може направити справу до Високого суду юстищ'аріїв для застосу­вання більш тяжкої міри покарання. Питання підсудності справи — суд присяжних чи одноособово — належить до компетенції обвинувачення. На відміну від досвіду Англії, обвинувачена особа не має права клопотання про розгляд його справи судом присяжних. Шерифи також виконують роль суддів, які здійснюють допит у порядку досудового роз­слідування. Але ця їх функція значно вужча за аналогічну функцію англійських магістратів, тому що в Шотландії інша конструкція служби державного обвинувачення.

На відміну від цивільної юрисдикції, у кримінальному су­дочинстві головні шерифи не мають апеляційної юрисдикції.

У галузі цивільного судочинства шерифські суди мають необмежену юрисдикцію. Всі майнові позови на суму до 1 тис. 500 фунтів стерлінгів за законом розглядають тільки шерифські суди. Позови щодо більших сум можуть бути роз­глянуті в Сесійному суді, проте це не обмежує юрисдикцію


шерифського суду, крім справ, які безпосередньо виключені з компетенції шерифського суду: позови щодо встановлення особистого статусу (перебування у шлюбі, його анулювання, розлучення, визнання законності народження та інші) та позови про ліквідацію компаній, капітал яких не перевищує 120 тис. фунтів стерлінгів. Цивільні справи розв'язують ше­рифи одноособово; головний шериф розглядає в основному апеляції на їх рішення. Рішення головного шерифа стосовно апеляцій щодо майнових вимог на суму до 750 фунтів стер­лінгів є остаточним; відносно більшої суми можна апелювати до Сесійного суду. Законом щодо реформи права 1980 р. участь присяжних при розгляді цивільних справ у зазначе­них судах скасовано.