Трибунал з питань трудових відносин

У 1964 р. у різних галузях промисловості були створені спеціальні трибунали з дуже обмеженою юрисдикцією, пізні­ше вони дедалі більше її розширювали на підставі різних за­конів. Арбітражі в трудових конфліктах з багатьох поглядів є типовим прикладом різноманітності спеціальних судів. Во­ни розглядають суперечки між робітниками і підприємцями (звільнення, відмова в допомозі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю і пологами, перекваліфікацією тощо).

Багато з цих положень, особливо ті, що пов'язані зі скар­гами на несправедливе звільнення з роботи (які нині станов­лять дві третини всього обсягу роботи цих судів) і вимогами про допомогу по безробіттю, об'єднані в Законі про забезпе­чення зайнятості від 1978 р.

У 1971 р. було здійснено спробу створити спеціалізова­ний суд для розгляду справ, пов'язаних з виробничими від­носинами. Суд з національних виробничих відносин було засновано за ст. 99 Закону про виробничі відносини від 1971 р. Закон, як і сам суд, викликав великі суперечки. Те саме стосувалося і його юрисдикції та здійснення ним повно­важень. Після нетривалого бурхливого існування в 1974 р. його було скасовано. Однак у 1976 р. було створено Апеля­ційний суд у трудових справах (англ. Employment Appeal Tri­bunal) з тими самими завданнями, але іншими повноважен­нями. Юрисдикцію тя функції цього суду нині регламентує Закон про забезпечення зайнятості від 1978 р.

До складу суду входить така кількість суддів, яку може час від часу призначати лорд-канцлер з числа суддів Високо­го суду та Апеляційного суду, одного з яких призначає голо­ва суду, принаймні одного — Верховний цивільний суд Шот­ландії. До нього входять також інші члени, яких час від часу призначає королева. Додаткові члени є особами, які мають спеціальні знання чи досвід у виробничих відносинах, чи то як представники роботодавців, чи то як представники робіт­ників, так що, хоч голова і є правником, суд складається з непрофесіоналів з особливим знанням виробничих відносин. Члени суду можуть подати у відставку, подавши письмове сповіщення, а можуть бути звільнені лорд-канцлером за по­годженням з міністром внутрішніх справ з конкретних при-


чин, особливо через неспроможність виконувати свої обов'язки або неналежну поведінку.

Заснування арбітражів у трудових конфліктах сьогодні регламентується ст. 128 Закону від 1978 р. і приписами, ви­даними на його основі. Вони стали надзвичайно важливим органом відправлення правосуддя. Так, хоч число таких су­дів не є фіксованим, оскільки кожен з них може бути скли­каний в міру необхідності, нині в середньому кожного робо­чого дня у Великій Британії засідає 75 таких судів.

Суд, що розглядає справу, звичайно складається з трьох членів, один з яких є юридичне кваліфікований голова, а два інші — представники конфліктуючих сторін. Рішення прий­маються більшістю голосів. Члени судів призначаються, ви­ходячи з їхніх спеціальних знань і досвіду. Вони мають право користуватися ними на підтримку своїх рішень. Якщо докази й свідчення суперечать їхнім знанням і досвідові, Апеляцій­ний суд у справах зайнятості допускає, що хоч суди мають право відхилити такі докази й свідчення і чинити, спираю­чись на свої власні знання, вони мають спершу повідомити їх сторонам і дати свідкам можливість ознайомитися з ними.

Крім несправедливих звільнень і скорочення штатів юрисдикція судів з трудових конфліктів поширюється на ши­роке коло аспектів трудового права. Так, наприклад, службо­вець може подати скаргу до суду з трудових конфліктів на підставі несплати роботодавцем "гарантійної виплати" чи до­помоги у зв'язку я пологами або на підставі тоги, що робото­давець вжив заходів з метою перешкодити чи завадити йому вступити до "незалежної профспілки" або не дозволив йому взяти відгул, як це передбачено законом.

Суд, який є вищим судом письмового провадження, має свою штаб-квартиру в Лондоні і може засідати в будь-який час і в будь-якому місці у Великому Лондоні будь-яким чис­лом відділень одночасно. Він є належним чином укомплекто­ваним, коли засідає у складі судді і двох-чотирьох інших чле­нів (або судді і одного іншого члена за погодженням сторін).

Юрисдикція суду обмежена повноваженнями, покладе­ними на нього Законом від 1978 р. На відміну від Суду з на­ціональних виробничих відносин Апеляційний суд у трудо­вих справах не має початкової юрисдикції, яку мав перший для розгляду випадків дискримінаційної виробничої практи­ки. Його юрисдикція обмежується слуханням апеляцій, які